Żadnej chemii, żadnej konferencji, żadnego przełomu. Scholz pożegna się dziś z Tuskiem

Wizyta pożegnalna kanclerza Niemiec Olafa Scholza prawdopodobnie jest jedynie formalnością dla premiera Donalda Tuska. Administracja polska już oczekuje jego następcy. Nadzieje na znaczącą poprawę stosunków polsko-niemieckich po sukcesie koalicji 15 października nie spełniły się. Czy Friedrich Merz będzie w stanie przełamać ten impas?

Żadnej chemii, żadnej konferencji, żadnego przełomu. Scholz pożegna się dziś z Tuskiem

fot. Attila Huseynow / / FORUM

Ustępujący kanclerz Scholz przybędzie do Warszawy w środę na swoje ostatnie spotkanie w tej roli z premierem Tuskiem. Jego partia, SPD, poniosła porażkę w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 23 lutego w Niemczech. Scholz nie zamierza pełnić żadnych funkcji w nowej administracji, w której socjaldemokraci są teraz mniejszym partnerem koalicyjnym obok chadeków.

Trasa wizyty pożegnalnej została ograniczona do minimum. Według doniesień strony niemieckiej, obaj przywódcy spotkają się na lunchu. Nie zaplanowano żadnej konferencji prasowej. Prostota tej wizyty odzwierciedla obecny stan stosunków polsko-niemieckich, szczególnie podkreślając chłodne interakcje między Tuskiem i Scholzem.

„Mówi się, że między Tuskiem a Scholzem nie ma chemii, ale to nie wszystko – w tym różne style komunikacji, które mogą prowadzić do nieporozumień lub frustracji. Tusk, który jest entuzjastyczny i ekspresyjny w mediach społecznościowych, nie pasuje do bardziej powściągliwego i oszczędnego stylu komunikacji Scholza” – tłumaczyła PAP Agnieszka Łada-Konefał, zastępca dyrektora Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (DPI) w Darmstadt.

Obecne niezadowolenie jest spotęgowane faktem, że zwycięstwo wyborcze koalicji pod wodzą Tuska, KO, Trzeciej Drogi i Lewicy rozbudziło spore oczekiwania po obu stronach Odry po głębokim kryzysie rządów Zjednoczonej Prawicy.

Podczas sesji Bundestagu 13 grudnia 2023 r. kanclerz Scholz, dowiedziawszy się o inauguracji rządu Tuska, spontanicznie złożył gratulacje i wyraził chęć zacieśnienia współpracy z Polską, twierdząc, że Polska „należy do serca Europy”.

Początkowo obu rządom udało się zająć kilkoma pilnymi sprawami, jak na przykład całkowitym przywróceniem języka niemieckiego jako języka ojczystego dla dzieci i młodzieży w

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *