W Słupi Koneckiej (woj. świętokrzyskie) ma powstać fabryka amunicji wielkokalibrowej. Inicjatywa, której koszt szacuje się na około 100 mln zł, zostanie zrealizowana przez AMC Global Group. Produkcja ma rozpocząć się pod koniec 2026 lub na początku 2027 roku.
Planowany zakład produkcyjno-usługowy będzie zlokalizowany na terenie o powierzchni 12 hektarów, pomiędzy wsiami Mnin i Wólka, na terenie częściowo rolniczym i zalesionym.
„Mamy sformalizowaną umowę o współpracy z inwestorem, dysponujemy odpowiednim terenem, który wcześniej był przeznaczony pod strzelnicę” – powiedział w rozmowie z PAP burmistrz Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan.
Wyjaśnił dalej, że początkowy plan nie został zrealizowany z powodu niewystarczającego finansowania. „Obecnie mamy okazję do znacznie większego projektu, który jest zgodny z wymaganiami globalnego rynku obronnego” – zauważył.
Zgodnie z oświadczeniami inwestora, fabryka będzie produkować amunicję kalibru 155 mm i 120 mm, na którą popyt gwałtownie wzrósł, częściowo z powodu trwającego konfliktu na Ukrainie. Zakład będzie wyposażony w dwie zautomatyzowane linie produkcyjne i zaawansowane systemy sterowania oparte na zasadach Przemysłu 4.0. Oczekuje się, że roczna produkcja osiągnie 120 000 zestawów amunicji.
Planowane procesy technologiczne obejmują spawanie, montaż korpusów, napełnianie, kontrole rentgenowskie i malowanie. Obiekt jest zaprojektowany tak, aby działać przez całą dobę, zgodnie z modelem „podążania za słońcem”, zsynchronizowanym z operacjami innych obiektów inwestorów na całym świecie. Oczekuje się, że w fabryce zatrudnionych zostanie około 100 osób. Ponadto firma pokryje koszty budowy drogi dojazdowej i dostarczenia niezbędnych mediów na teren obiektu.
„Lokalizacja inwestycji jest oddalona od terenów mieszkalnych, ale w pobliżu infrastruktury technicznej – to doskonałe miejsce na tego typu działalność” – ocenił burmistrz Wielgopolan. Wspomniał, że gmina jest w trakcie przygotowywania uchwały dotyczącej długoterminowej dzierżawy gruntów. Inwestor zobowiązał się do obsługi przepisów środowiskowych i planistycznych, a władze lokalne wyraziły poparcie dla procedur administracyjnych.