Zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Jest decyzja

Sprzedaż aromatyzowanych wyrobów tytoniowych podgrzewanych zostanie zakazana. Uchwałę tę podjął Sejm, który przyjął poprawkę do ustawy mającą na celu ochronę zdrowia przed szkodliwym wpływem tytoniu i jego wyrobów. Poprawkę poparło 412 posłów, 15 było przeciwnych, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Zdjęcie

Sprzedaż podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem będzie zakazana. Taką decyzję podjął Sejm, uchwalając nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych /Marcin Obara /PAP

Sprzedaż aromatyzowanego tytoniu podgrzewanego będzie zakazana. Taką decyzję podjął Sejm, który uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych / Marcin Obara / PAP Reklama

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu zabrania wprowadzania na rynek aromatyzowanych wyrobów tytoniowych do podgrzewania . Producenci i sprzedawcy detaliczni będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów. Inicjatywa ta jest zgodna z dyrektywą UE, którą państwa członkowskie mają wdrożyć do 23 października 2023 r.

Zakaz sprzedaży aromatyzowanych wyrobów tytoniowych podgrzewanych. Gorąca debata w Sejmie

W czwartek poseł Janusz Cieszyński (PiS) zapytał wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego, czy zgłosił CBA, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało dwie konkurujące opinie na temat wniosku . Cieszyński wskazał, że jedna opinia została opracowana zgodnie z procedurami legislacyjnymi ministerstwa, podczas gdy druga, odpowiadająca na agendę „sprzedawców śmierci z firm tytoniowych”, dotarła do ministra w trybie przyspieszonym.

Reklama

Zapewnił, że PiS nie ulegnie wpływom lobbystów, stawiając na pierwszym miejscu zdrowie obywateli Polski, dlatego też poprze inicjatywę rządu.

Wiceminister zdrowia odpowiedział Cieszyńskiemu, że projekt nowelizacji był monitorowany przez CBA na wniosek Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Wspomniał, że popiera ten wniosek. — Ustawa była cały czas pod nadzorem. Trudno mi komentować, jakie działania zostały podjęte, czy zostały wykonane. Postępowaliśmy właściwie – stwierdził Konieczny. Podkreślił, że obie opinie zostały przekazane Ministerstwu Zdrowia w charakterze konsultacji, a Ministerstwo Zdrowia odniosło się do obu , a dokumenty są dostępne na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Podkreślił, że przepis dyrektywy UE został opublikowany w listopadzie 2022 r. i mógł zostać wtedy uchwalony.

Poseł Włodzisław Giziński (KO) zauważył, że celem wniosku jest ochrona przed negatywnymi skutkami spożycia nikotyny . Oświadczył, że klub KO poprze projekt nowelizacji.

Poseł Wioleta Tomczak (Polska2050-TD) wspomniała, że zakaz powinien zostać uchwalony w poprzedniej, IX kadencji Sejmu. Zwróciła uwagę, że proces uzgadniania rządowego nie był pozbawiony manewrów mających na celu osłabienie lub opóźnienie wdrożenia niekorzystnych dla przemysłu tytoniowego zmian. Dodała, że klub Polska2050-TD poprze projekt, jednocześnie wzywając Ministerstwo Zdrowia i rząd do podjęcia dalszych, kompleksowych inicjatyw w celu ograniczenia epidemii używania wyrobów tytoniowych i nikotynowych.

Poparcie dla inicjatywy rządowej wyraziła również Jolanta Zięta-Gzik (PSL-TD). – To krok w kierunku poprawy dobrobytu społeczeństwa – stwierdziła.

MP Joanna Wicha (z lewej) podkreśliła, że konieczne jest kompleksowe podejście do innowacyjnych produktów tytoniowych , szczególnie tych smakowych, biorąc pod uwagę ich stosowanie wśród dzieci i młodzieży. Potwierdziła, że frakcja lewicowa popiera uchwalenie inicjatywy rządowej w obecnej formie.

Lider klubu parlamentarnego Konfederacji, Grzegorz Płaczek, skomentował, że kiedy na rynku pojawiły się smakowe wyroby tytoniowe podgrzewane, koncerny tytoniowe uznały, że tracą grunt pod nogami. – Jeśli ktoś w Polsce uważa, że dziś w Sejmie dyskutujemy o zdrowiu, to jest w błędzie. Dziś realizujemy aspiracje lobby tytoniowego w Polsce – ocenił.

Poseł Roman Fritz (Konfederacja) zauważył, że nie pochwala „powolnego naruszania wolności osobistych” , które eliminuje prawo do palenia papierosów, cygar lub fajek w miejscach publicznych, restauracjach lub na zewnątrz. Przypomina to najgorsze czasy. To po prostu segregacja jednostek”, stwierdził.

Według statystyk Komisji Europejskiej, sprzedaż podgrzewanego tytoniu wzrosła w ostatnich latach o 2009%, a jego ogólny udział w rynku Unii Europejskiej wynosi obecnie 3,33%.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Petru w „Graffiti”: Wiele biur blokuje deregulację Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *