ZUS odnotowuje dynamiczny wzrost liczby Kolumbijczyków płacących składki ubezpieczeniowe w Polsce. W ciągu ostatnich lat ich liczba wzrosła blisko 50-krotnie, a najnowsze dane, podsumowujące 2024 r., prawdopodobnie wykażą wyższy wzrost. Na rynku pracy ubywa natomiast Ukraińców.
Do Polski przyjeżdża coraz więcej migrantów zarobkowych z Ameryki Południowej (Adobe Stock, tomo81)
Według danych opolskiego oddziału ZUS, liczba obywateli Ukrainy płacących składki ubezpieczeniowe zmniejszyła się w ostatnich miesiącach. Mimo tego Ukraińcy stanowią największą grupę pracujących cudzoziemców w Polsce w tym regionie.
Zobacz także:
Prawie 2 tys. cudzoziemców w Kutnie. Przylatują z drugiego końca świata po pracę i bezpieczeństwo
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, poinformował w listopadzie 2024 r., że na 26,5 tys. obcokrajowców w regionie 20,7 tys. ubezpieczonych to obywatele Ukrainy, ale ich liczba w porównaniu do kwietnia zmalała o ponad 1600 płacących składki.
Jednocześnie postępuje wzrost po stronie legalnie pracujących obywateli Kolumbii. W całym kraju składki ZUS w 2023 r.obecnie 5,2 tys. Kolumbijczyków, co stanowi 48-krotny wzrost w porównaniu do 2015 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Zielony Ład ofiarą wyborów w USA? "Zwycięstwo Trumpa jest dzwonem"
Wszystko wskazuje na to, że w 2024 r. będzie jeszcze wyższy. Liczba Kolumbijczyków płacących składki w woj. opolskim natomiast wzrosła znacząco. Pod koniec października było ich 636, podczas gdy wiosną zaledwie 118.
Zobacz także:
Nowe przepisy dot. zatrudniania migrantów. Rząd usunął kontrowersyjny wymóg
Rośnie odsetek pracujących cudzoziemców w Polsce
Na najnowsze dane, podsumowujące 2024 r., jeszcze czekamy. Jeśli chodzi natomiast o sytuację dwa lata temu, to wśród państw, których liczba obywateli płacących składki w ZUS rośnie najszybciej, znajdują się także Gruzja, Filipiny, Indonezja i Turkmenistan. Na przykład, liczba Gruzinów wzrosła do 26,2 tys. w 2023 r., co stanowi 52-krotny wzrost w porównaniu do 2015 r.
Na koniec 2023 r. odsetek cudzoziemców płacących składki w ZUS wynosił 6,9 proc. ogólnej liczby ubezpieczonych. Dla porównania, w 2015 r. było to 1,2 proc. Do Polski przyjeżdżają głównie osoby w wieku od 25 do 49 lat, z czego najwięcej pracuje w wieku 30-39 lat.
Zobacz także:
Politico: Polska była jednym z najbardziej homogenicznych etnicznie krajów na świecie. Tak już nie jest
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, że statystyki obejmują jedynie osoby zatrudnione w formie zobowiązującej do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie uwzględniają one cudzoziemców, którzy nie zalegalizowali pobytu w Polsce lub pracują na umowę o dzieło.