Ostatnie Pokolenie szykuje „wielką blokadę”. Czy ich przybudówka straci miejski lokal?

Aktywiści Ostatniego Pokolenia planują kolejną blokadę Wisłostrady w Warszawie. Ma to być „największa akcja w historii”. Urzędnicy nie widzą problemu w wynajmowaniu przybudówce tej organizacji lokalu z zasobów miejskich.
Ostatnie Pokolenie szykuje „wielką blokadę”. Czy ich przybudówka straci miejski lokal? - INFBusiness

Ostatnie Pokolenie domaga się m.in. większych pieniędzy na transport publiczny

Foto: PAP/Albert Zawada

rbi

Aktywiści Ostatniego Pokolenia chcieli spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem, jednak do spotkania nie doszło. Postanowili więc zorganizować kolejny protest.

– Zapraszamy wszystkich państwa 13 grudnia o godz. 17:00 na Wisłostradę, ponieważ opór trwa. Premier polskiego rządu nie pozostawia nam wyboru, nie spotykając się z nami, nie rozmawiając o tym, co dla naszego pokolenia jest najważniejsze. My dalej będziemy robić swoje – poinformował przedstawiciel aktywistów w nagraniu opublikowanym na platformie X. „Skoro Premier nie wychodzi do obywateli, oni wyjdą na ulice” – napisali aktywiści.

Działania aktywistów Ostatniego Pokolenia są krytykowane przez polityków

Ostatnie Pokolenie ma dwa postulaty: skokowe zwiększenie inwestycji w kolej i komunikację zbiorową poprzez przekazanie 100 proc. środków z budowy nowych dróg ekspresowych i autostrad na regionalne i lokalne połączenia kolejowe i autobusowe od 2025 roku oraz stworzenie biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju.

Działania aktywistów są krytykowane przez polityków, m.in. przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. – Tego typu protesty, które utrudniają życie warszawiankom i warszawiakom, które nie są zgodne z prawem, szkodzą sprawie. W związku z tym służby reagują w sposób zdecydowany – powiedział. – Sprawa, o którą walczą, to sprawa istotna, natomiast tego typu metody są całkowicie kontrproduktywne – dodał.

Fundacja Aktywizmu Klimatycznego nie straci lokalu po preferencyjnych cenach

Z kolei warszawski radny Piotr Szyszko zauważył, że stołeczny ratusz wynajmuje powiązanej z aktywistami Fundacji Aktywizmu Klimatycznego lokal po preferencyjnych cenach. Fundacja postanowiła go podnająć, mimo że umowa jej tego zabrania.

„Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy wezwał Fundację Aktywizmu Klimatycznego do usunięcia z portali internetowych ogłoszeń o możliwości wynajmu powierzchni lokalu przy ul. Kruczej 17 oraz niepodnajmowania lokalu innym podmiotom” – odpowiedziała wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Nie jest rolą ZGN analiza ewentualnych powiązań wynajmującego z innymi podmiotami czy osobami, jeśli warunki wynajmu lokalu są wypełniane.

rzecznik dzielnicy Śródmieście Mateusz Węgrzyn

„Rzeczpospolita” zapytała, czy miasto powinno ułatwiać działalność organizacji, która blokuje ulice. „Zakład Gospodarowania Nieruchomościami weryfikuje działalność wynajmującego pod kątem zgodności z zapisami umowy. Nie jest rolą ZGN analiza ewentualnych powiązań wynajmującego z innymi podmiotami czy osobami, jeśli warunki wynajmu lokalu są wypełniane. Do reagowania w sytuacjach dotyczącego łamania prawa powołane są odpowiednie służby” – odpisał rzecznik warszawskiej dzielnicy Śródmieście Mateusz Węgrzyn.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *