Czarna passa na niemieckim rynku trwa. Dwa duże przedsiębiorstwa z tradycjami ogłosiły upadłość. Na liście tej znajduje się Monte Ziego, największa ekologiczna mleczarnia w Niemczech, która dostarcza produkty między innymi do sieci Kaufland. Upadek przedsiębiorstwa to także zła wiadomość dla rolników z regionu. Kłopoty finansowe powodują efekt domina. Schrutka-Peukert, specjalizująca się w budowie lad chłodniczych i sprzedażowych, wyjaśnia możliwe przyczyny problemów przedsiębiorstw.
/123RF/PICSEL
Kolejne niepokojące wiadomości z Niemiec. Czarna passa przedsiębiorstw zza Odry trwa. Kolejne dwie duże firmy z tradycjami zgłosiły upadłość. Mowa o Schrutka-Peukert oraz Monte Ziego.
Największa niemiecka ekologiczna mleczarnia upada
Monte Ziego ma ogromne problemy finansowe. Największa na terenie całych Niemiec mleczarnia ekologiczna już niedługo może zniknąć z rynku. Jak donosi Badische Zeitung, przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w produkcji serów kozich ogłosiło upadłość.
Istnieje jeszcze szansa na uratowanie zakładu. Thomas Kaiser, syndyk masy upadłościowej wskazuje, iż taki scenariusz jest możliwy w przypadku znalezienia poważnego inwestora, który wyciągnie mleczarnię z problemów finansowych.
Reklama
Upadłość największej niemieckiej mleczarni ekologicznej to pokłosie bankructwa wytwórni mleka w proszku. Zakład należący do wytwórni całkowicie wygasił działalność w październiku 2023 r. Doprowadziło to do efektu domina i obecnie ten sam los grozi samemu producentowi serów kozich, którego produkty trafiały między innymi do sklepów sieci Kaufland.
Efekt domina na niemieckim rynku
Upadłość Monte Ziego to nie koniec złych informacji dla niemieckiego rynku. Rolnicy z regionu, gdzie działała ekologiczna mleczarnia, obawiają się skutków ogłoszonej upadłości. Jak podaje Badische Zeitung, wcześniej rolnicy rezygnowali z hodowli krów na rzecz kóz z racji zapotrzebowania.
Kryzys w całym regionie może więc przybrać kolejną odsłonę poprzez uderzenie w rolników. Powodem jest brak alternatywnych źródeł dochodu i szans na zwrócenie się z plonami w stronę innego przedsiębiorstwa.
Nie tylko mleczarnia upada, producent lad chłodniczych z problemami
W ostatnim czasie nie brakuje złych wiadomości z niemieckiego rynku. Obok Monte Ziego upadłość dotknie również Schrutka-Peukert. Powstałe w 1971 r. przedsiębiorstwo produkuje i sprzedaje lady chłodnicze. Do kasy firmy zajrzał jednak kryzys finansowy.
„Na rynku jest źle, nasi klienci nie radzą sobie dobrze i po prostu nie ma już pracy. Popyt na nasze produkty całkowicie się załamał” – powiedział Steffen Cyris, dyrektor zarządzający Schrutka-Peukert w rozmowie z „Frankenpost”.
Dyrektor niemieckiego przedsiębiorstwa, które dołączyło do grona firm zmagających się z upadłością, wskazuje, że po ponad 50 latach zmienił się rynek. Małe biznesy upadają, a nowe nie powstają w obawie przed sieciami. Podobnie jest w przypadku lokalnych masarni oraz piekarni, którzy byli głównymi klientami Schrutka-Peukert.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News