Spar, duża sieć sklepów z Republiki Południowej Afryki, podjęła decyzję o kompletnym wycofaniu się z Polski. Znaleziony został kupiec, który przejmie sklepy i będzie dalej prowadził je pod tym szyldem. Dla sieci z RPA sprzedaż biznesu w Polsce 6 lat od wejścia do naszego kraju jest postrzegana jako sukces i pozbycie się „podupadającej polskiej jednostki”.
/tupungato /123RF/PICSEL
- Spar Group wycofuje się z Polski. Sprzedaż sklepów ogłoszono w 2023 roku, a w połowie 2024 roku znaleziono kupca.
- Spółka ujawniła już, o kogo chodzi. Wiadomo też, że sklepy zachowają szyld Spar, więc zmiana dla klientów będzie niezauważalna.
- W rzeczywistości właściciela zmieni około 180 placówek dotychczas kontrolowanych przez południowoafrykańską markę.
Spar wycofuje się z Polski. Sieć należąca do południowoafrykańskiej spółki Spar Group sprzedaje wszystkie sklepy nad Wisłą. O tym, że marka poszukuje kupca, wiadomo było od września 2023 roku. W czerwcu 2024 roku oficjalnie ogłoszono, że kupiec się znalazł. Dopiero jednak po czasie ujawniono, kim on jest.
Reklama
Spar sprzedaje markety nad Wisłą. Ledwie 6 lat temu sieć weszła do Polski
Gdy we wrześniu 2023 roku Spar ogłaszał chęć sprzedaży biznesu w Polsce, miał 212 sklepów, dwa centra logistyczne i firmę produkującą dania gotowe. Dziewięć miesięcy później udało się znaleźć kupca, którego tożsamości wówczas nie ujawniono. Teraz wiadomo już, że tym jest GK Specjał, na którego czele stoi Krzysztof Tokarz.
Tak więc kończy się historia Spar Group w Polsce, która wcale nie była długa. Marka pojawiła się u nas w 2018 roku, z miejsca przejmując markety Piotr i Paweł. 66 podupadających sklepów kupiono wtedy za symboliczne 1 euro. W efekcie placówki zmieniły nazwy na Spar, Eurospar i Spar Express. Na koniec roku finansowego 2023 działało jeszcze 208 sklepów, co stanowiło o 28 więcej niż w okresie rok wcześniej.
Spar Group wychodzi z Polski, ale marka zostanie. Nowy właściciel zostawi szyld
Aktualnie pod szyldem Spar działa 180 sklepów, jak podaje Portal Spożywczy. Spar Group przekazało też, że choć sieć wycofuje się z Polski, placówki zachowają ten sam szyld. Transakcja sprzedaży dotyczy bowiem udziałów, więc z punktu widzenia klientów sieci zmiana będzie niedostrzegalna.
„Grupa osiągnęła znaczący kamień milowy w podpisaniu kluczowych warunków ze stroną trzecią w odniesieniu do planowanego zbycia. Zainteresowana strona wyraziła swoje zobowiązanie do dalszego prowadzenia marki Spar w Polsce” – przekazywała Spar Group.
Sprzedaż spotkała się z euforyczną reakcją inwestorów, ponieważ wycofanie się z nietrafionej inwestycji w Polsce przynieść ma 27 mld dolarów zysków rocznie. Jak zwraca natomiast uwagę Bloomberg, podmiot skupia się na rozwoju interesu w ojczyźnie. Działalność Spar Group w Republice Południowej Afryki odpowiada za 60 proc. jej przychodów.
Jest zielone światło UOKiK. Wydano bezwarunkową zgodę
Tymczasem 26 listopada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał bezwarunkową zgodę na przejęcie kontroli nad Spar Polska przez Grupę Kapitałową Specjał. Był to kluczowy element potrzebny do finalizacji procesu, który rozpoczął się rok temu w grudniu 2023 roku. „Jest nam niezmiernie miło, że Prezes UOKiK wyraził bezwarunkową zgodę na przejęcie kontroli przez PPHU Specjał nad NPI” – skomentował Wayne Hodson, prezes zarządu SPAR w Polsce.
GK Specjał rozpocznie teraz 30-dniowe badanie Due Diligence (poddanie przedsiębiorstwa dogłębnej analizie w celu jego wyceny przez inwestora). Kiedy badanie dobiegnie już końca, możliwe będzie podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży. I choć Spar Group wychodzi z naszego kraju, marka Spar z nami zostanie. Wayne Hodson jest wręcz przekonany, że „marka Spar rozkwitnie w Polsce„.
Przemysław Terlecki
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News