„Patriotyczne ławki” rozeszły się po Polsce. Zdziwisz się, czemu służą

„Patriotyczne ławeczki” kiedyś były pilnym wydatkiem państwa i obiektem internetowych memów. Teraz spełniają się w innej roli. Co się stało z ławkami w kształcie konturu Polski? Rzeczniczka prasowa BGK tłumaczy: Takie było założenie. Zdjęcie

Ławki patriotyczne stanęły w 2022 w każdym województwie w Polsce /Lukasz Gdak/East News /East News

Ławki patriotyczne stanęły w 2022 w każdym województwie w Polsce /Lukasz Gdak/East News /East News Reklama

Słynne „patriotyczne ławeczki” stanęły w całej Polsce i miały promować Bank Gospodarstwa Krajowego. Emocje wzbudziło jednak źródło finansowania tej inwestycji i sama konstrukcja. Rząd PiS wykorzystał do ich stworzenia fundusze na pilne i nieprzewidziane wydatki państwa, a internauci narzekali na łańcuchy, które broniły do nich dostępu. 

Kontrowersyjne „ławeczki patriotyczne”

W 2022 roku ławki patriotyczne stały się częścią akcji promocyjnej Banku Gospodarstwa Krajowego i jego nowych inwestycji, przypomina money.pl. Chodziło o osobliwe konstrukcje w kształcie konturu Polski, które we wnętrzu miały niewielką ławkę. 

Reklama

Taki projekt stworzyła agencja Hackett Hamilton, która została wyłoniona w przetargu. Ten opiewał ostatecznie na 16 ławek (po jednej dla każdego województwa). Koszt wyprodukowania 16 ławek wyniósł 1,6 mln zł netto, a całościowy koszt kampanii związanej z ich promocją sięgnął 4,3 mln zł brutto.

Ławki szybko stały się obiektem żartów. W mediach społecznościowych pojawiały się zdjęcia odchodzących farb i korozji konstrukcji, a także regulamin korzystania z ławek wraz z łańcuchem, który blokował do nich dostęp. 

Co się stało z felernymi ławkami?

Bank Gospodarstwa Krajowego informuje w rozmowie z money.pl, że wspomniane obiekty nie trafiły do utylizacji w całości. 

„Od początku jednym z założeń kampanii było ponowne wykorzystanie elementów instalacji. I tak też się stało. Wszystkie elementy instalacji zostały przekazane do ponownego zagospodarowania w przestrzeni publicznej” – poinformowała nas Anna Czyż, rzeczniczka prasowa BGK.

Ławki miały stanąć w przyszpitalnym parku w Zabrzu, a deski zostały wykorzystane do zbudowania tras turystycznych w parku krajobrazowym na Podhalu. 

„Pozostałe elementy, tj. fragmenty konstrukcji stalowej, bloki betonowe oraz materiały drewnopochodne zostały przekazane jednej z gmin na południu Polski do wykorzystania przy realizacji inwestycji publicznych”, dodaje przedstawicielka BGK. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Wypłaty odszkodowań po powodzi napotkały problemy proceduralne Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *