Węgry wpadły w techniczną recesję – drugi raz z rzędu dynamika wzrostu PKB w ujęciu kwartalnym była ujemna. W III kwartale br. wyniosła ona -0,7 proc. Wynik rozczarował; konsensus rynkowy wyniósł -0,2 proc.
/123RF/PICSEL
O 0,7 proc. spadła dynamika wzrostu PKB Węgier w III kwartale w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy. Wówczas również odnotowano spadek, o 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym, co oznacza, że kraj doświadcza technicznej recesji. Wyłączając czynniki sezonowe wynik w ujęciu rocznym jest jeszcze niższy: -0,8 proc., podczas gdy poprzednim razem było to 1,5 proc.
Druga recesja na Węgrzech w ciągu dwóch lat
Cytowany przez portal XM ekonomista Capital Economist Nicholas Farr przyznał, że „duża recesja na Węgrzech jest niepokojąca, ale gospodarka powinna powrócić na ścieżkę wzrostu w nadchodzących kwartałach”.
Reklama
„Łączna działalność rolnictwa, przemysłu i budownictwa, stanowiących około jedną trzecią gospodarki, przyczyniła się do zmniejszenia wolumenu PKB w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego o około 2 punkty procentowe” – podano w komunikacie węgierskiego Centralnego Urzędu Statystycznego. Dodano jednocześnie, że wyniki sektora usług spowolniły recesję.
Jak zauważa Bloomberg, jest to drugi raz w ciągu dwóch lat, gdy węgierska gospodarka wchodzi w recesję – tym razem z powodu załamania przemysłu. Wskazano, że w minionym kwartale konsumpcja krajowa nie zrekompensowała głębokiego spadku produkcji przemysłowej. Mediana szacunków ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga wskazała wzrost o 0,1 proc., a więc daleką od rzeczywistego odczytu prognozę.
Jak rozwijają się gospodarki strefy euro i USA?
O najnowszych danych dotyczących PKB poinformował też wstępnie Eurostat. Dla strefy euro w III kwartale br. wzrost wyniósł 0,9 proc. rok do roku wobec prognozy 0,8 proc. W ujęciu kwartalnym wynik to 0,4 proc. – dwa razy więcej od oczekiwań ekonomistów. Najwyższy roczny odczyt zanotowano w Hiszpanii (3,4 proc.), zaś najniższy – na Łotwie (-1,4 proc.). Eksperci PKO BP przyznali, że choć sytuacja nie jest zła, to wspólnota europejska „nadal odstaje od większych gospodarek i wymaga reform”.
Rozwiń
Najlepsze stosunkowo dane popłynęły jednak ze Stanów Zjednoczonych. W III kwartale wzrost PKB wyniósł tam 2,8 proc. rok do roku. Jak wskazali analitycy Banku Pekao, „struktura pozostaje dobra, ze stabilnym wkładem konsumpcji, inwestycji i wydatków rządowych”.
Rozwiń
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News