Jaką pogodę przyniesie zima 2024/2025? Czy należy spodziewać się wyjątkowo niskich temperatur, a może będzie dosyć ciepło? Oto najnowsza długoterminowa prognoza anomalii na najbliższe cztery miesiące zaprezentowana przez IMGW.
Jaka będzie zima 2024/2025? IMGW podał najnowsze prognozy
Reklama
IMGW przedstawił najnowszą długoterminową prognozę pogody. Jest to prognoza numeryczna anomalii średniej temperatury powietrza i sumy opadu na cztery miesiące – od listopada 2024 roku do lutego 2025 roku.
Reklama
Prognoza pogody na zimę 2024/2025
Okres ujęty w prognozie IMGW ma charakteryzować się na terenie całego kraju dodatnią anomalią temperatury w stosunku do normy wieloletniej z lat 1991-2020. Może to oznaczać, że czeka nas stosunkowo ciepła zima 2024/2025.
W listopadzie na przeważającym obszarze Polski można spodziewać się anomalii średniej temperatury powietrza wyższej o 1-1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do normy wieloletniej. Jedynie na krańcach północno-zachodnich anomalia ta ma mieścić się w granicach 0,5-1 stopnia Celsjusza.
Na ostatnim z obszarów również w grudniu anomalia średniej temperatury może nieco różnić się od tej w pozostałej części Polski i ma znaleźć się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Na pozostałym obszarze kraju średnia temperatura ma być wyższa od normy wieloletniej i mieścić się w granicach od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza.
Reklama Reklama
Podobnej pogody według prognoz IMGW można spodziewać się także w styczniu. W trakcie pierwszego miesiąca nowego roku dodatnia anomalia średniej temperatury powietrza ma wystąpić już na terenie całej Polski. Temperatura ma być ponownie o 0,5-1 stopnia Celsjusza wyższa od normy wieloletniej.
Nauka Kontrowersje wokół zmiany czasu. Co mówią badania naukowe?
W ostatnią niedzielę października zmieniamy czas na zimowy. Cofnięcie zegarków o godzinę powoduje, że jesienne dni stają się jeszcze krótsze. Badania potwierdzają, że nasz organizm odczuwa to bardziej niż nam się wydaje. Zarówno zmiana czasu na letni, jak i powrót do czasu zimowego, mogą odbić się na naszym zdrowiu. Jakie niesie konsekwencje i jak im zaradzić?
Nieco inaczej wyglądają prognozy IMGW na luty. W tym miesiącu również wystąpić mają dodatnie anomalie średniej temperatury, ale w części kraju mają być one wyższe niż wcześniej. Południowa część Polski ma charakteryzować się wystąpieniem temperatur wyższych o 1-1,5 stopnia Celsjusza od normy wieloletniej z lat 1991-2020, natomiast w części północnej spodziewać się można temperatur wyższych nawet o 1,5-2 stopnie Celsjusza.
Zima 2024/2025: Opady w długoterminowej prognozie pogody
Z najnowszej długoterminowej prognozy IMGW można również uzyskać informację na temat anomalii sumy opadu w okresie od listopada 2024 do lutego 2025.
Listopad w przeważającej części kraju upłynąć ma pod znakiem sumy opadów mieszczącej się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Wyjątkiem będzie południe Polski oraz krańce północno-zachodnie. Tu spodziewać się należy dodatnich anomalii sum opadów (5-10 mm).
W grudniu w południowej i zachodniej część kraju spodziewać się można takiej samej dodatniej anomalii sumy opadów (5-10 mm), natomiast w części północnej i wschodniej suma opadów ma mieścić się w normie wieloletniej.
Reklama Reklama Nauka Nadchodzi La Niña? Naukowcy o prognozach pogody na zimę 2024/2025
Prawdopodobieństwo wystąpienia wkrótce zjawiska La Niña wynosi 60 proc. – wynika z prognoz amerykańskich ekspertów z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej. Specjaliści dodają, że jeśli anomalia wystąpi, to będzie prawdopodobnie dość słaba. Czy i jak wpłynie na pogodę zimą?
Z kolei w styczniu anomalia sumy opadów będzie ujemna w niemal całej Polsce (od -5 do -10 mm). Jedynie na krańcach południowo-zachodnich suma opadów ma mieścić się w normie wieloletniej z lat 1991-2020.
W normie tej mieścić się mają również – jak wynika z prognozy IMGW – opady w lutym na terenie całego kraju.
Prognozy nie zapowiadają mroźnej i śnieżnej zimy
Na prawdziwie mroźną i śnieżną zimę nie można też liczyć według najnowszych prognoz przygotowanych przez europejskich i amerykańskich synoptyków. Oni także przewidują, że najbliższe cztery miesiące upłyną w Europie pod znakiem temperatur wyższych niż zazwyczaj.