Największa kopalnia węgla kamiennego niekontrolowana przez państwo ma kłopoty. Zarząd Bumechu poinformował, że PG "Silesia" rozpoczęła przygotowania do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Przedsiębiorstwa Górniczego "Silesia" to spółka zależna giełdowego Bumechu, która eksploruje największą prywatną kopalnię węgla kamiennego w Polsce położoną w Czechowicach-Dziedzicach. Jedną z trzech nienależących do państwa na terenie naszego kraju. Pozostałe to ZG Siltech w Zabrzu i ZG Eko-Plus w Bytomiu.
PG Silesia przeżywa spore kłopoty związane z dekoniunkturą na rynku węgla i jak poinformowano w trosce o ochronę interesów pracowników, dostawców, klientów oraz właścicieli Spółki, rozpoczęto przygotowania do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
W reakcji na informacje kurs Bumechu na GPW zniżkował o 10,4 proc. do 10,38 zł za akcje. Wkrótce jednak zniżka na kursie sięgała ponad 18 proc., sprowadzając go okolice 9,40 zł za akcję.
Pomimo wcześniejszych działań mających na celu restrukturyzację kosztową i organizacyjną, PG Silesia nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań finansowych – czytamy w komunikacie. Zarząd kopalni wskazuje, że na pogorszenie sytuacji finansowej wpłynęło szereg czynników, w tym:
- Destabilizacja rynku węgla: Wybuch wojny na Ukrainie doprowadził do wzrostu cen usług i materiałów dostarczanych przez dostawców PGS.
- Wahania cen węgla: Znaczne wahania cen, w tym kilkumiesięczny wzrost, nie były wystarczające, aby zrekompensować dwuletnią erozję cen.
- Zmniejszenie wydobycia: We wrześniu 2024 roku PGS zrealizowało jedynie 38% planu wydobycia z powodu trudności geologiczno-górniczych.
- Komplikacje geologiczne: Problemy geologiczne w eksploatowanej ścianie, takie jak duża strefa uskokowa, wpłynęły na obniżenie jakości wydobywanego węgla, co z kolei doprowadziło do obniżenia cen produktów PGS w okresie września i października.
- Brak dostępu do finansowania: Przemysł węglowy został wykluczony przez banki komercyjne z finansowania obrotowego.
- Niekontrolowany import węgla: W latach 2022-2023 miały miejsce niekontrolowane dostawy węgla do Polski, które pogłębiły nadpodaż na rynku krajowym i dodatkowo obniżyły ceny.
Dodatkowo, PGS zmaga się z koniecznością konkurowania z kopalniami otrzymującymi wsparcie finansowe od państwa, co wpływa na dalsze trudności w funkcjonowaniu spółki – napisano.
Zarząd PGS jest przekonany, że postępowanie restrukturyzacyjne umożliwi odbudowę stabilnej pozycji ekonomiczno-finansowej w dłuższej perspektywie, pozwalając na wzmocnienie kondycji Spółki i przywrócenie jej konkurencyjności na rynku.
Bumech odkupił Silesię na początku 2021 r. od czeskiego EPH-u, który chciał kopalnię zamknąć, ewentualnie przekazać Skarbowi Państwa.
MKu