„Czy ofensywa Ukrainy w obwodzie kurskim wpłynęła na postrzeganie przez Panią/Pana wojny Rosji z Ukrainą?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Ukraińscy żołnierze w obwodzie kurskim
Ukraina rozpoczęła 6 sierpnia ofensywę na terenie obwodu kurskiego – to pierwsza tego typu operacja od początku wojny Rosji z Ukrainą. Przed ofensywą w obwodzie kurskim rajdów na terytorium Rosji dokonywały jedynie formacje rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy.
Ukraińcy zaskoczyli Rosjan w obwodzie kurskim
W czasie trwającej już niemal dwa tygodnie operacji w obwodzie kurskim Ukraińcy zajęli ponad tysiąc kilometrów kwadratowych terytorium Rosji, wdarli się na ok. 35 km w głąb obwodu kurskiego i zajęli przygraniczne miasto Sudża. Do piątku Ukraińcy mieli wziąć do niewoli ok. 2 tys. rosyjskich żołnierzy – jeńców tych określa się mianem „funduszu wymiany”, ponieważ mogą uczestniczyć w wymianach jeńców, w ramach których wolność odzyskują wzięci do niewoli ukraińscy żołnierze.
Według analityków Ukraińcy zaskoczyli Rosjan m.in. wskutek utrzymywania swoich planów w całkowitej tajemnicy – również przed sojusznikami z Zachodu. Ukraina stosuje w ramach ofensywy w obwodzie kurskim nowoczesną taktykę manewrową – na terenie obwodu kurskiego operują niewielkie, mobilne grupy, które są w stanie obchodzić rosyjskie umocnienia i fortyfikacje. Rosjanie przyznają, że w obwodzie kurskim nie ma wyraźnej linii frontu. Po stronie Ukrainy w operację zaangażowane mają być nawet cztery brygady.
Rosjanie rzucili do obrony kurskiego m.in. poborowych, a więc żołnierzy, którzy nie biorą udziału w działaniach wojennych na Ukrainie. Byli jednak również zmuszeni na przeniesienie do obwodu kurskiego niektórych pododdziałów walczących na wschodzie i południu Ukrainy. Na razie nie wiadomo, czy wpłynie to jakoś na ich działania ofensywne.
Ukraińcy używają w czasie ofensywy zachodniego uzbrojenia – np. czołgów podstawowych Challenger, ale nie mogą używać pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu (Storm Shadow, ATACMS) do ataków na cele w głębi obwodu kurskiego, co mogłoby zakłócić działanie rosyjskiej logistyki.
Sondaż: 39 proc. Polaków z wykształceniem wyższym nie wierzy, że ofensywa w obwodzie kurskim wpłynie na przebieg wojny Rosji z Ukrainą
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy ofensywa Ukrainy w obwodzie kurskim wpłynęła na postrzeganie przez nich wojny Rosji z Ukrainą.
27,8 proc. badanych stwierdziło, że w związku z ofensywą uważają zwycięstwo Ukrainy za bardziej prawdopodobne.
33,7 proc. respondentów deklaruje, że ofensywa Ukraińców w obwodzie kurskim nie wpłynęła na to, jak postrzegają wojnę.
Zdaniem 7,4 proc. badanych w kontekście ofensywy bardziej prawdopodobne jest zwycięstwo Rosji.
31,1 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
– Ofensywę za działanie, które nie będzie miało wpływu na ostateczny rezultat wojny zdecydowanie częściej uważają mężczyźni (40%) niż kobiety (28%). Takie zdanie podziela cztery na dziesięć osób w wieku od 25 do 34 lat i niemal tyle samo respondentów z wykształceniem wyższym (39%). Wkroczenie wojsk ukraińskich do obwodu kurskiego nie wpłynie na losy wojny według 46% osób z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców i dwóch na pięciu badanych o dochodach wyższych niż 7000 zł netto – komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 13.08-14.08.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.