Tradycyjne leczo przygotowuje się na bazie warzyw i kiełbasy. Wszystkie składniki podsmaża się i dusi do miękkości. Trzeba stale je mieszać i pilnować, by nic się nie przypaliło. Tak przyrządzona potrawa jest pyszna i aromatyczna, ale niestety dość tucząca. Ewa Wachowicz znalazła jednak sposób na rozwiązanie tego problemu. Przygotowuje leczo w odchudzonej wersji. Sprawdź, na czym dokładnie polega jej sekret.
Jak leczo robi Ewa Wachowicz?
Najprostszym sposobem na odchudzenie leczo byłaby zamiana tuczących składników dania na ich dietetyczne odpowiedniki, na przykład zastąpienie kiełbasy chudym mięsem z kurczaka. Ewa Wachowicz sięga jednak po inny mniej oczywisty patent. Rezygnuje z użycia patelni na rzecz piekarnika. Innymi słowy, piecze leczo, zamiast je smażyć.
Przepis: Pieczone leczo Ewy Wachowicz
To smaczna i zdrowa alternatywa dla tradycyjnie przyrządzanego lecza. Musisz spróbować tego dania.
KategoriaDanie główneRodzaj kuchniWęgierskaCzas przygotowania1 godz.Liczba porcji6
Składniki
- 6 papryk (możesz wykorzystać papryki w różnych kolorach)
- kilka pieczarek
- 2 cebule
- 7 ząbków czosnku
- pół kilograma kiełbasy
- 1 łyżeczka słodkiej papryki wędzonej
- pół łyżeczki ostrej papryki
- sól
- 2 szklanki przecieru pomidorowego
- masło klarowane do wysmarowania naczynia
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówUmyj warzywa. Obierz cebulę i czosnek z łupin. Usuń gniazda nasienne z papryk. Oczyść pieczarki. Wszystkie warzywa pokrój na mniejsze części. To samo zrób z grzybami i kiełbasą.
- Łączenie składnikówWysmaruj naczynie żaroodporne masłem i wrzuć do niego pokrojone wcześniej składniki, Dodaj przyprawy i całość wymieszaj.
- Pieczenie leczaNaczynie żaroodporne wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i zapiekaj bez przykrywki przez 20-25 minut. Po tym czasie wlej do naczynia żaroodpornego przecier pomidorowy, przykryj je pokrywką i piecz przez kolejne 25 minut.
Wskazówka: Przedstawiony przepis możesz śmiało zmodyfikować zgodnie ze swoimi upodobaniami, na przykład zrezygnować z dodawania do potrawy pieczarek czy czosnku. Wszystko zależy od twoich preferencji.
Rada: Gotowe leczo możesz udekorować posiekaną natką pietruszki albo kolendrą. Dobrze sprawdzą się również świeże listki bazylii. Potrawa najlepiej smakuje na ciepło w połączeniu z pieczywem lub ryżem.
Dlaczego warto zrobić leczo bez smażenia?
Pieczenie to znacznie zdrowsza metoda obróbki termicznej niż smażenie. Warzywa i mięsa przyrządzane w piekarniku nie wymagają użycia dużych ilości tłuszczu. Dania dostarczają więc organizmowi mniejszej liczby kalorii. Jednocześnie nie tracą na smaku i zachowują pełnię aromatu. Mają też większą zawartość makro- i mikroelementów, zwłaszcza gdy pieczenie przebiega w niskiej temperaturze. To ważne informacje, przede wszystkim dla osób, które walczą z nadprogramowymi kilogramami.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię – podczas smażenia zachodzi reakcja utleniania tłuszczu. W efekcie powstają toksyczne związki, które obniżają wartość odżywczą przyrządzanych produktów. Wywierają też negatywny wpływ na organizm. Zwiększają ryzyko uszkodzenia komórek i wystąpienia wielu różnych chorób, w tym nowotworów.