Chociaż apteki stacjonarne pozostają miejscem, gdzie Polacy kupują najwięcej leków, suplementów i dermokosmetyków to jednak z roku na rok wzrasta odsetek sprzedaży tych produktów w sieci. Apteki internetowe bez wątpienia stanowią konkurencję dla aptek stacjonarnych.
Społeczeństwo ze względu na wygodę, dostępność produktów, a często konkurencyjną cenę wybierają właśnie zakupy w e-aptece. Kiedy warto kupować preparaty apteczne online, a kiedy lepiej udać się do punktu stacjonarnego?
Czy zakupy leków online są bezpieczne?
Jeśli zakupy w sieci robimy w legalnie działającej aptece internetowej, można uznać je za całkowicie bezpieczne. Mamy wówczas pewność co do źródła pochodzenia danych preparatów czy też warunków ich przechowywania. E-apteka musi działać w oparciu o szereg regulacji prawnych. Jak rozpoznać działającą legalnie aptekę internetową? Przede wszystkim powinna ona działać w oparciu o aptekę stacjonarną, której dane adresowe i kontaktowe znaleźć można na stronie.
Na platformie legalnie działającej apteki internetowej muszą znaleźć się również takie informacje jak: dane kontaktowe do właściwego dla niej Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, odesłanie do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, Punktów Aptecznych, logotyp Unii Europejskiej (kierujący do Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia), odesłanie do biuletynu informacji publicznej. Dobrą praktyką jest również umożliwienie przez aptekę online kontaktu z farmaceutą.
Kiedy lepiej nie robić zakupów w aptece internetowej?
Zdecydowanie, wtedy gdy na stronie brakuje wymienionych wyżej elementów. Również wtedy, gdy podejrzenie długi wydaje się czas wysyłki i realizacji zamówienia, a także gdy na stronie apteki znajdują się produkty tylko z jednego asortymentu, np. preparaty na odchudzanie. Niestety zdarza się, że zamawiając suplementy w Internecie możemy napotkać preparaty, których obrót odbywa się poza kontrolą prawną, a ich skład nie jest dostosowany do europejskich wymogów. Podejrzany powinien wydać się również utrudniony kontakt z apteką czy też całkowity brak danych kontaktowych, bądź też możliwość zakupu leków o kategorii dostępności na receptę, bez wymaganego dokumentu.
Warto zwrócić uwagę, że w naszym kraju funkcjonuje również coś takiego jak platforma do rezerwacji leków, suplementów i dermokosmetyków. Wtedy za pośrednictwem strony internetowej dokonamy jedynie rezerwacji danych preparatów, natomiast właściwy ich zakup odbywa się we wskazanej przez klienta w aptece stacjonarnej. Wówczas brak jest sprzedaży wysyłkowej, a zamówienie można opłacić tylko stacjonarnie. Taka procedura ma miejsce zawsze w przypadku leków na receptę. Brak jest regulacji prawnych dotyczących sprzedaży leków o kategorii dostępności na receptę w sieci. Obrót tego typu preparatami w Polsce odbywa się tylko w aptekach stacjonarnych, po zweryfikowaniu recepty przez farmaceutę. Platforma umożliwia rezerwację, natomiast o tym czy dany lek zostanie wydany i w jakiej ilości decyduje wykwalifikowany personel.
Konkurencyjność aptek internetowych
Kupując leki bez recepty, suplementy diety i dermokosmetyki w e-aptekach mamy możliwość korzystania ze znacznie szerszego asortymentu niż w przypadku aptek stacjonarnych. Apteka internetowa posiada znacznie obszerniejszy magazyn, co pozwala na dostępność ogromnej ilości preparatów, w różnych wersjach czy pojemnościach. Dlatego szukając konkretnego produktu znacznie łatwiej znajdziesz go w sieci niż chodząc od apteki do apteki. Zakupy online są zwykle bardziej przemyślane, bez presji kolejki czy osoby obsługującej. Decyzja zakupowa może zostać podjęta na spokojnie. Kupując leki online jesteśmy w stanie znacznie łatwiej zweryfikować cenę danego preparatu na różnych platformach i uwzględniając koszty wysyłki, dokonać zamówienia najbardziej korzystnie. Zakupy bez wychodzenia z domu są na tyle wygodne, że coraz mniej przeszkadza nam czas potrzebny na realizację zamówienia.
W przypadku aptek internetowych należy wziąć również pod uwagę to, że nie wszystkie produkty możemy zamówić do paczkomatu. Preparaty zarejestrowane jako lek dostępny bez recepty czy też wyrób medyczny mogą zostać dostarczone jedynie pod wskazany adres. Ma to na celu lepszą kontrolę warunków ich przechowywania.
Kiedy lepiej udać się do apteki stacjonarnej?
Wciąż jednak bardzo dużo preparatów kupujemy w aptekach stacjonarnych. Nic dziwnego, jeśli potrzebujemy czegoś w danym momencie, np. leków ratujących zdrowie czy porady farmaceuty jest to jedyne właściwe miejsce. Nawet jeśli dany preparat będzie niedostępny w aptece stacjonarnej, to zwykle można zamówić go już na następny dzień. Realizacja recept również odbywa się wyłącznie w aptekach stacjonarnych, co więcej farmaceuci coraz częściej korzystają z usługi wystawienia recept farmaceutycznych celem ratowania zdrowia pacjenta, który wymaga pomocy, a nie ma możliwości skontaktowania się z lekarzem. Wszystko jednak odbywa się w oparciu o wiedzę farmaceuty i dobro pacjenta.
Chociaż apteki internetowe stają się coraz bardziej popularne i wiele sieci aptecznych działających stacjonarnie zakłada w Internecie swoje własne platformy to bez wątpienia apteki ogólnodostępne nie zostaną wyparte z rynku. Może zmieni się nieco ich profil działania, np. zostanie poszerzony o opiekę farmaceutyczną, ale będą one zawsze miejscem, gdzie w czasie rzeczywistym zrealizujemy receptę, czy zakupimy preparat ratujący życie.