Konsultacje między państwami europejskimi dotyczące Ukrainy, zorganizowane przez prezydenta Emmanuela Macrona w poniedziałek i środę, zgromadziły niemal wszystkie państwa członkowskie UE, z wyjątkiem Węgier, Słowacji, Austrii i Malty. W wideokonferencji w środę wzięło udział dziewiętnastu liderów.
Szczegóły dotyczące przebiegu spotkania, które rozpoczęło się w środę po godz. 16.00, nie zostały jeszcze ujawnione.
Według AFP, Macron wezwał 19 liderów (szefów państw i rządów) na wideokonferencję, w której uczestniczyły trzy państwa NATO: Islandia, Kanada i Norwegia. Dodatkowymi uczestniczącymi państwami były Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Grecja, Estonia, Irlandia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Portugalia, Słowenia i Szwecja.
W uroczystości osobiście wzięli udział w Paryżu prezydent Rumunii Ilie Bolojan i premier Luksemburga Luc Frieden.
W poniedziałkowej sesji wzięli udział przedstawiciele sześciu państw członkowskich UE (Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski i Włoch), a także Wielkiej Brytanii, która nie jest już członkiem UE.
Ten pierwszy nieformalny szczyt był przykładem trwających podziałów wśród państw europejskich w kwestii potencjalnego wysłania wojsk na Ukrainę.
Do tej pory dyskusje zainicjowane przez prezydenta Francji nie obejmowały delegatów z Węgier i Słowacji, a także Austrii i Malty, wśród „27” państw członkowskich. Macron zamierza zaangażować się we wszystkie kraje Unii Europejskiej do końca tygodnia.
Reportaż z Paryża, Anna Wróbel (PAP)
szydło/mal/