Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na drugą z rzędu obniżkę stóp procentowych. Tym razem jest to cięcie w wymiarze tylko 25 pb. Miesiąc temu RPP zszokowała rynek, redukując stopy aż o 75 pb.
Ekonomiści jak rzadko kiedy byli podzieleni względem październikowej decyzji RPP. 13 z 21 ekonomistów ankietowanych przez PAP Biznes oczekuje obniżki o 25 pb. Pozostali z wyjątkiem jednego spodziewają się cięcia stóp o 50 pb. Jeden stawia na -75 pb. Rynek terminowy skłaniał się ku obniżce o 50 pb. Przy tak rozbieżnych prognozach trudno więc mówić o zaskoczeniu.
Część pozostałych stóp procentowych banku centralnego również obniżono o 25 pb. i od 4 października będą się kształtować następująco:
- stopa referencyjna: 5,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,00 proc.),
- stopa lombardowa: 6,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,50 proc.),
- stopa depozytowa: 5,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,50 proc.),
- stopa redyskonta weksli: 5,80 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,05 proc.),
- stopa dyskontowa weksli: 5,85 proc. w skali rocznej.
Jest to druga obniżka stóp procentowych w Polsce po tym, jak 6 września Rada Polityki Pieniężnej dokonała szokującego cięcia stóp o 75 pb. W ten sposób rozpoczęty został cykl luzowania polityki monetarnej w Polsce pomimo utrzymującej się bardzo wysokiej inflacji CPI, która we wrześniu obniżyła się do 8,2%.
Przeczytaj także
Czym tym razem zaskoczy nas RPP? Możemy spodziewać się wszystkiego
Tak Rada uzasadnia cięcie stóp
Koniunktura w gospodarce światowej pozostaje osłabiona. Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach. W strefie euro napływające dane sygnalizują, że w III kw. br. roczna dynamika aktywności gospodarczej mogła się dalej obniżać, a w Niemczech była nadal ujemna. W Stanach Zjednoczonych koniunktura pozostaje natomiast relatywnie korzystna – tak koniunkturę ekonomiczną ocenia Rada Polityki Pieniężnej w październikowym komunikacie.
Wraz z niską dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach. Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej – czytamy.
W ocenie Rady napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, co jest spójne z realizacją celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki – tak uzasadniono drugą z rzędu obniżkę stóp procentowych.
Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej – informuje komunikat.
Co na to ekonomiści?
"RPP zdecydowała się na obniżkę stóp o 25pb. W ostatnim czasie oczekiwania przesunęły się bardziej w kierunku cięcia o 50pb, stąd taka decyzja może przynieść lekkie umocnienie PLN oraz niewielki wzrost rentowności obligacji. Dalsza reakcja zależy od jutrzejszej konferencji. Od końca lipca w większości gospodarek G10 mamy mocny wzrost oczekiwanych stóp, rynki finansowe w końcu uwierzyły bankierom centralnym, że ten cykl w polityce pieniężnej będzie inny, niż znamy z ostatnich dwóch dekad, a więc po ostatniej podwyżce nie nastąpią szybkie i głębokie cięcia stóp. Zakładamy, że prezes NBP także będzie prezentował ostrożniejsze podejście" – twierdzą ekonomiści ING.
"Rada tym razem nie zaskoczyła (z wyjątkiem momentu ogłoszenia decyzji) i obcięła stopy o 25 pb. Taki będzie ten cykl: w małych krokach, nie na każdym posiedzeniu i z uwzględnieniem ryzyk dla stabilności finansowej (złoty). Na koniec tego roku stopa referencyjna wyniesie 5,5%, na koniec 2024 r. 4 proc." – to z kolei komentarz Pekao.
Cykl powyżek i obniżek
Od października 2021 do października 2022 roku w Polsce trwał cykl podwyżek stóp procentowych. Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego została w tym okresie podniesiona z rekordowo niskiego poziomu 0,1% do 6,75%. I na tym poziomie była utrzymywana przez 11 miesięcy. Był to także najostrzejszy cykl zacieśniania polityki monetarnej w Polsce w XXI wieku. Równocześnie stopa referencyjna NBP cały czas pozostaje poniżej poziomu inflacji CPI za ostatnie 12 miesięcy. Oznacza to, że od 2017 roku realna stopa procentowa w Polsce trwale pozostaje ujemna.
Nadal nie wiadomo też, kiedy inflacja powróci do 2,5-procentowego celu. Lipcowa projekcja analityków NBP zakładała, że najprawdopodobniej nie stanie się to przed rokiem 2026. Następną projekcję poznamy dopiero w listopadzie. Najbardziej optymistyczne prognozy zakładają, że wiosną 2024 roku inflacja obniży się do 4%. Nadal będzie więc przekraczać cel NBP.
Do końca roku przewidziane są już tylko dwa posiedzenia Rady. Pierwsze z nich odbędzie się w dniach 7-8 listopada, a ostatnie zaplanowano na 5-6 grudnia.
Tuż przed decyzją RPP złoty zaczął się umacniać. Do godziny 15:30 kurs EUR/PLN zdążył się obniżyć do niespełna 4,60 zł wobec 4,64 zł notowanych jeszcze o poranku. O 16:00 powinna się ukazać informacja po posiedzeniu RPP. Natomiast znacznie ciekawiej powinno być w czwartek po 15:00, gdy na mównicę wyjdzie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.