Kernel o zwycięstwie w sądzie. Akcjonariusz: Nigdy więcej nie zainwestuję w spółkę z siedzibą w Luksemburgu

Kernel Holding ogłosił w poniedziałek w komunikacie giełdowym „kolejny triumf prawny w Luksemburgu przeciwko frakcji akcjonariuszy mniejszościowych”. Dotyczy to ich wniosku o uniemożliwienie Namsenowi wykorzystania głosów z niedawno wyemitowanych akcji. Sąd w Luksemburgu nie uwzględnił tego wniosku. Dr Rafał Rzeszotarski, reprezentujący akcjonariuszy mniejszościowych, wyraził swoje rozczarowanie, ale stwierdził, że wkrótce złoży apelację.

Kernel o zwycięstwie w sądzie. Akcjonariusz: Nigdy więcej nie zainwestuję w spółkę z siedzibą w Luksemburgu

fot. Tero Vesalainen // Shutterstock

Sąd w Luksemburgu oddalił wniosek mniejszościowych akcjonariuszy Kernel o wstrzymanie decyzji zarządu o zwiększeniu kapitału zakładowego w 2023 r. Akcjonariusze zakwestionowali emisję nowych akcji, ale sąd uznał ich roszczenia za niedopuszczalne, jak stwierdzono w komunikacie giełdowym Kernel opublikowanym w poniedziałek przed sesją handlową.

Jest to drugi z pięciu procesów prawnych wszczętych przez tę samą grupę akcjonariuszy w związku z planowanym usunięciem akcji spółki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kernel pozostaje optymistą, że roszczenia zostaną odrzucone, potwierdzając swoje zaangażowanie w ład korporacyjny. „Orzeczenie jest decyzją pierwszej instancji i można się od niego odwołać” – zauważył Kernel w swoim oświadczeniu.

„Otrzymaliśmy orzeczenie sądu luksemburskiego dotyczące naszego pozwu o zabezpieczenie naszych roszczeń poprzez uniemożliwienie Namsen wykonywania głosów z nowej emisji akcji. Niestety sąd luksemburski nie przychylił się do naszego wniosku, więc dopóki nie zostanie rozstrzygnięta główna sprawa (tj. dotycząca unieważnienia emisji), Namsen będzie mógł wykonywać prawa z tych akcji” – skomentował Bankier.pl dr Rafał Rzeszotarski z grupy akcjonariuszy mniejszościowych Kernel.

„Najprawdopodobniej złożymy odwołanie”

„Naturalnie, jest niefortunne, że nie udało nam się uzyskać tego zabezpieczenia, gdy główna sprawa wciąż trwa” – podkreśla Rzeszotarski. Ważne jest, aby pamiętać, że grupa akcjonariuszy mniejszościowych złożyła kilka pozwów przeciwko spółce w sądzie w Luksemburgu, w tym w celu uznania uchwały zarządu o wycofaniu z obrotu giełdowego za nieważną lub zakwestionowania ważności uchwał dotyczących emisji 216 milionów akcji.

W postępowaniu dotyczącym wniosku o zakazanie Namsenowi wykonywania głosów z nowo wyemitowanych akcji sąd nie przeanalizował sprawy w sposób dogłębny –

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *