„Jesteśmy transparentni dla systemu”. Czy Polska stoi w obliczu kryzysu narkotykowego?

Sektor farmaceutyczny w Polsce jest postrzegany jako tło, zapasy strategiczne trwają zaledwie 6 godzin, a ostrzeżenia są w dużej mierze ignorowane – stwierdza Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Eksperci podkreślają: jeśli nie zmienimy perspektywy, czeka nas kryzys farmaceutyczny o niespotykanych dotąd rozmiarach.

„Jesteśmy transparentni dla systemu”. Czy Polska stoi w obliczu kryzysu narkotykowego? - INFBusiness

/ Wpływ 2025

Chciałbym, żeby ktoś w końcu dostrzegł, że jesteśmy (…) Wszyscy przyzwyczaili się do obecności leków, farmaceutów i aptek, co prowadzi do założenia, że wszystko jest w porządku. Jednak tak nie jest. Wczoraj sprawdziłem i okazało się, że w 2001 r. weszło w życie rozporządzenie, które określa, jakie dodatkowe usługi mogą świadczyć apteki poza sprzedażą leków. Od tego czasu mieliśmy 13 ministrów zdrowia. Żaden z nich nie zaktualizował tego rozporządzenia . Farmaceuci w całej Polsce od kilkudziesięciu lat zabiegają o prawo do zmierzenia pacjenta . – zauważył Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podczas drugiego dnia dyskusji w poznańskim kompleksie Impact.

Trzynastu ministrów zdrowia później…

– Generalnie uważam, że dwie kwestie zasługują na szczególną uwagę. Po pierwsze, sektor farmaceutyczny należy traktować jako kluczowy rynek . Obecnie używamy określenia bezpieczeństwo leków, chociaż kilka lat temu uważano je za coś zupełnie nowego. Pierwszy raz zajęliśmy się bezpieczeństwem leków w kontekście bezpieczeństwa energetycznego czy wojskowego przed wojną na Ukrainie (…) Początkowo wielu odrzucało to jako chwyt marketingowy. Dziś już nie jest to powód do śmiechu (…) To kluczowy rynek, nie możemy pozwolić na jego wyczerpanie , nie możemy pozwolić na infiltrację niekontrolowanych funduszy i nie jesteśmy pewni ich prawdziwego pochodzenia – podkreśla Tomków.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreślił, że drugim kluczowym aspektem jest zapewnienie farmaceutom możliwości angażowania się w usługi opieki zdrowotnej. Tomków zauważył, że farmaceuci nie szukają wynagrodzenia „bez uzasadnienia”. Oczekują, że będą mogli przyczynić się do rozwoju systemu . Jako przykład mówca wspomniał o programie chorób układu krążenia – jednej z największych inicjatyw przesiewowych – stwierdzając, że mógłby być on również realizowany przez farmaceutów. Odciążyłoby to inne segmenty ram opieki zdrowotnej i wykorzystało możliwości

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *