Obecnie sektor nieruchomości komercyjnych w Polsce i Europie przeżywa największe ożywienie od trzech lat. Branża magazynowa nadal szybko rośnie, napędzana solidną sprzedażą internetową. Liczne nowe obiekty są w trakcie budowy, przyciągając zagranicznych inwestorów, często z krajów bałtyckich i Czech. Ponadto powstają nowe centra handlowe, choć na mniejszą skalę, głównie w mniej znanych miastach w całej Polsce. Zauważalny jest również wzrost zainteresowania hotelami.
Weronika Guerquin-Koryzma, partner i szefowa zespołu ds. nieruchomości w Baker McKenzie, podkreśla, że Polska ma potencjał, aby stać się atrakcyjnym rynkiem dla budowy centrów danych. W kilku krajach europejskich tworzenie takich obiektów podlega surowym regulacjom, co może zapewnić Polsce przewagę konkurencyjną.
Wspomina także, że dynamika w sektorze biurowym przedstawia inny scenariusz, gdyż wskaźniki pustostanów w miastach regionalnych w Polsce pozostają stosunkowo wysokie.
Mieszkania na wynajem i akademiki cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, zwłaszcza tych drugich, ze względu na ograniczoną podaż i rosnącą liczbę studentów zagranicznych.
Jak dodaje Weronika Guerquin-Koryzma, rynek z niecierpliwością oczekuje na nadchodzące regulacje dotyczące REIT-ów, a prace nad ramami prawnymi dobiegają końca.
Była prelegentem i gościem honorowym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, gdzie uczestniczyła w dyskusji pt. „Rynek nieruchomości w Polsce i Europie”.