14 litrów wody i co jeszcze? RCB: Musimy przygotować się na przetrwanie

W czasach kryzysu niezbędne jest gromadzenie zapasów wody, niepsującej się żywności, której nie trzeba gotować, leków, baterii i worków na śmieci. Wiadro z bezpieczną pokrywką może również służyć jako toaleta awaryjna, według przedstawiciela Centrum Bezpieczeństwa Rządowego rozmawiającego z PAP.

14 litrów wody i co jeszcze? RCB: Musimy przygotować się na przetrwanie

fot. Nowaczyk // Shutterstock

Centrum Bezpieczeństwa Rządowego we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Obrony Narodowej opracowuje Przewodnik Kryzysowy, który ma pomóc polskim obywatelom w przygotowaniu się na różne trudne scenariusze, zarówno w czasie pokoju, jak i konfliktu. Będzie on częściowo oparty na przewodniku „Bądź gotowy”, opublikowanym przez RCB trzy lata temu, oraz szwedzkiej broszurze zatytułowanej „W razie kryzysu lub wojny”.

Zanim jednak przewodnik ukaże się w wersji cyfrowej – czego można się spodziewać w kwietniu – PAP zwróciła się do Piotra Błaszczyka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z prośbą o opinię na temat zarządzania higieną w czasie kryzysów.

Błaszczyk podkreślił, że najważniejsze jest gromadzenie zapasów żywności (najlepiej takiej, która nie wymaga gotowania, np. konserw) i wody.

„Zalecamy przygotowanie dwóch litrów wody na osobę dziennie lub 14 litrów tygodniowo. Choć może się to wydawać minimalne, może być niezbędne do przetrwania” – zauważył.

Przypomniał również, że w przypadku gospodarstw domowych, w których znajdują się zwierzęta domowe, ważne jest zapewnienie im również odpowiedniego pożywienia.

Plecak ewakuacyjny. Jaki jest koszt przygotowania się na nieoczekiwane?

Koncepcja plecaka ewakuacyjnego cieszy się odnowionym zainteresowaniem po wypowiedziach ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, który wspomniał, że przygotował go po inwazji Rosji na Ukrainę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dokonało przeglądu rekomendowanych przedmiotów do umieszczenia w takim plecaku. Skonsultowaliśmy się z ekspertami, znanymi jako preppersi.

WIĘCEJ…

Przedstawiciel RCB wyraził nadzieję, że w każdym gospodarstwie domowym znajduje się apteczka pierwszej pomocy zawierająca bandaże, środki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne. Wyraził również pragnienie, aby osoby przyjmujące regularnie leki zadbały o to, aby mieć wystarczające zapasy „w celu utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego”.

Zapytany o to, jak załatwiać potrzeby fizjologiczne w przypadku przerwy w dostawie prądu i braku dostępu do bieżącej wody, przyznał, że jest to delikatny temat, ale podkreślił, jak ważne jest wcześniejsze zaplanowanie sposobu, który będzie higieniczny i odpowiedni dla każdego.

Zauważył, że szwedzki przewodnik sugeruje stosowanie worków na stolec, które

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *