Po ujawnieniu poważnych problemów finansowych Ośrodka Karta, co może skutkować likwidacją tej placówki, udało się zebrać kilkaset tysięcy złotych, ale to i tak za mało, aby mogła ona przetrwać.
Zbigniew Gluza stoi na czele Ośrodka Karta
Z powodu problemów finansowych, o których pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, Fundacja Ośrodka Karta ograniczyła niektóre działania.
„Ponieważ nie posiadamy stałego wsparcia systemowego, a nasza działalność wykracza znacznie ponad projekty grantowe – po przeszło 42 latach nieprzerwanej działalności znaleźliśmy się na skraju upadku. Spowodowało to zawieszenie niektórych działań Fundacji i przestoje w produkcji książek. Po ogłoszeniu naszej kryzysowej sytuacji wciąż dostajemy od Was pomoc. Dzięki Waszym wpłatom mamy już 270 000 zł, a to oznacza kolejne zapłacone zaległości. To jednak niespełna 14 proc. niezbędnej kwoty, dlatego prosimy o dalsze wsparcie” – napisali przedstawiciele tego ośrodka.
Jakie wsparcie Ministerstwa Kultury dla Ośrodka Karta
Z informacji, które uzyskaliśmy w Ministerstwie Kultury, wynika, że doszło do spotkania Rady Fundacji Ośrodka Karta z przedstawicielami ministerstwa, a także Urzędu Miasta Warszawy oraz Archiwów Państwowych, aby „omówić dotychczasowy zakres wsparcia udzielonego Fundacji oraz możliwe działania w związku z jej aktualną sytuacją finansową”. Ministerstwo Kultury nie poinformowało jednak, czym zakończyły się te rozmowy.
Z danych resortu wynika, że w latach 2019–2024 Fundacja Ośrodka Karta złożyła 64 wnioski o dofinansowanie prowadzonych działań w ramach programów ministra kultury. Dofinansowanie otrzymało 45 zadań na łączną kwotę ponad 2,2 mln zł.
Przyczyny zapaści finansowej Ośrodka Karta
Ośrodek Karta opublikował na początku poprzedniego miesiąca oświadczenie, z którego wynika, że znajduje się na skraju bankructwa. Fundacja Ośrodka Karta potrzebuje 2 milionów złotych, aby przetrwać do końca roku.
„Nie mamy stałego finansowania, własnego kapitału żelaznego ani żadnego majątku. Działamy jako organizacja pożytku publicznego, gromadząc środki z grantów, darowizn, 1,5 proc. podatku oraz ze sprzedaży publikacji. Wszystkie te źródła finansowe w ciągu roku składają się na budżet rzędu 4,5 miliona zł” – napisali w oświadczeniu członkowie zespołu. „Po wielu latach balansowania na krawędzi i próbach ustabilizowania sytuacji finansowej, nie jesteśmy w stanie dłużej utrzymywać się z doraźnych grantów, przy jednoczesnym stałym realizowaniu misji Karty. Darowizny od prywatnych darczyńców, doceniających sens naszego działania, pozwalały nam dotrwać do dziś – teraz to już jednak nie wystarczy, by przetrwać” – dodali.
Jak można pomóc Ośrodkowi Karta
O wsparcie dla Karty zaapelowali przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał, które jest niezależną rosyjską organizacją dokumentującą wiedzę o ofiarach represji komunistycznych oraz ochronie praw człowieka w Rosji i krajach byłego ZSRR.
Członkowie zespołu Karty apelują o przekazywanie darowizn na konto lub na portalu Patronite.pl, zachęcają też do zakupu publikacji Karty. Szukają również partnerów strategicznych.