Ośrodek Karta ciągle jest zagrożony. „Znaleźliśmy się na skraju upadku”

Po ujawnieniu poważnych problemów finansowych Ośrodka Karta, co może skutkować likwidacją tej placówki, udało się zebrać kilkaset tysięcy złotych, ale to i tak za mało, aby mogła ona przetrwać.
Ośrodek Karta ciągle jest zagrożony. „Znaleźliśmy się na skraju upadku” - INFBusiness

Zbigniew Gluza stoi na czele Ośrodka Karta

Foto: Robert Gardziński

Z powodu problemów finansowych, o których pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, Fundacja Ośrodka Karta ograniczyła niektóre działania.

„Ponieważ nie posiadamy stałego wsparcia systemowego, a nasza działalność wykracza znacznie ponad projekty grantowe – po przeszło 42 latach nieprzerwanej działalności znaleźliśmy się na skraju upadku. Spowodowało to zawieszenie niektórych działań Fundacji i przestoje w produkcji książek. Po ogłoszeniu naszej kryzysowej sytuacji wciąż dostajemy od Was pomoc. Dzięki Waszym wpłatom mamy już 270 000 zł,  a to oznacza kolejne zapłacone zaległości. To jednak niespełna 14 proc. niezbędnej kwoty, dlatego prosimy o dalsze wsparcie” – napisali przedstawiciele tego ośrodka.

Jakie wsparcie Ministerstwa Kultury dla Ośrodka Karta

Z informacji, które uzyskaliśmy w Ministerstwie Kultury, wynika, że doszło do spotkania Rady Fundacji Ośrodka Karta z przedstawicielami ministerstwa, a także Urzędu Miasta Warszawy oraz Archiwów Państwowych, aby „omówić dotychczasowy zakres wsparcia udzielonego Fundacji oraz możliwe działania w związku z jej aktualną sytuacją finansową”. Ministerstwo Kultury nie poinformowało jednak, czym zakończyły się te rozmowy.

Z danych resortu wynika, że w latach 2019–2024 Fundacja Ośrodka Karta złożyła 64 wnioski o dofinansowanie prowadzonych działań w ramach programów ministra kultury. Dofinansowanie otrzymało 45 zadań na łączną kwotę ponad 2,2 mln zł.

Przyczyny zapaści finansowej Ośrodka Karta

Ośrodek Karta opublikował na początku poprzedniego miesiąca oświadczenie, z którego wynika, że znajduje się na skraju bankructwa. Fundacja Ośrodka Karta potrzebuje 2 milionów złotych, aby przetrwać do końca roku.

„Nie mamy stałego finansowania, własnego kapitału żelaznego ani żadnego majątku. Działamy jako organizacja pożytku publicznego, gromadząc środki z grantów, darowizn, 1,5 proc. podatku oraz ze sprzedaży publikacji. Wszystkie te źródła finansowe w ciągu roku składają się na budżet rzędu 4,5 miliona zł” – napisali w oświadczeniu członkowie zespołu. „Po wielu latach balansowania na krawędzi i próbach ustabilizowania sytuacji finansowej, nie jesteśmy w stanie dłużej utrzymywać się z doraźnych grantów, przy jednoczesnym stałym realizowaniu misji Karty. Darowizny od prywatnych darczyńców, doceniających sens naszego działania, pozwalały nam dotrwać do dziś – teraz to już jednak nie wystarczy, by przetrwać” – dodali.

Jak można pomóc Ośrodkowi Karta

O wsparcie dla Karty zaapelowali przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał, które jest niezależną rosyjską organizacją dokumentującą wiedzę o ofiarach represji komunistycznych oraz ochronie praw człowieka w Rosji i krajach byłego ZSRR.

Członkowie zespołu Karty apelują o przekazywanie darowizn na konto lub na portalu Patronite.pl, zachęcają też do zakupu publikacji Karty. Szukają również partnerów strategicznych.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *