Marlena Maląg skrytykowała opozycję ws. VAT-u na żywność. X opatrzył jej wpis wyjaśnieniem

„Polacy trzymajcie się za portfele!” – napisała w serwisie X (d. Twitter) Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej w rządzie PiS, krytykując dotychczasową opozycję za wypowiedzi w sprawie przywrócenia 5 proc. stawki podatku VAT na żywność. Użytkownicy portalu zwrócili uwagę, że to rząd Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o obowiązywaniu zerowej stawki do końca 2023 roku, a kontekst ten został dodany do wpisu minister.
Marlena Maląg skrytykowała opozycję ws. VAT-u na żywność. X opatrzył jej wpis wyjaśnieniem - INFBusiness

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego.

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

„Przywrócenie VAT na żywność spowoduje wzrost cen. Tak mogą postępować tylko ci, którzy nie maja serca… mają, ale przyklejone i jedynie z papieru. To zakrawa na farsę, chcą ograbić ludzi w majestacie prawa. Oczywiście działania te będą podparte głosami »ekspertów«, kolegów pana Donalda (Tuska – red.). Wczoraj pan poseł Michał Kobosko z Polski 2050, dzisiaj pan Andrzej Domański, główny doradca ekonomiczny liberałów. Polacy trzymajcie się za portfele!” – napisała w piątek Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej oceniła, że „dobro Polaków nigdy nie było dla nich (dotychczasowej opozycji – red.) priorytetem”. „Koszty kryzysów w czasach ich rządów zawsze będą ponosili najsłabsi – rodziny z dziećmi, zwłaszcza wielodzietne i osoby starsze” – przekonywała. „My wprowadziliśmy działania osłonowe chroniące w sposób szczególny właśnie te grupy. Jednym z takich działań było wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność – by Polacy jak najmniej dotkliwie odczuwali skutki inflacji wywołanej wojną w Ukrainie” – stwierdziła Maląg.

Minister rządu PiS ostrzega: Polacy trzymajcie się za portfele!

Minister odniosła się w ten sposób do wypowiedzi Andrzeja Domańskiego, ekonomicznego doradcy Donalda Tuska, w Radiu ZET. Poseł KO w piątek przyznał, że jego zdaniem VAT na żywność powinien wrócić do standardowej stawki na poziomie 5 proc. Jak zaznaczył, „polski system podatkowy jest w dużej mierze oparty na podatku VAT” i jest on konieczny, by móc finansować niezbędne inwestycje, wśród których wymienił podwyżki w oświacie.

Domański podkreślił, że poprzedni rząd premiera Mateusza Morawieckiego planował znieść w przyszłym roku zerowy VAT na żywność. – Zerowy VAT na żywność został zniesiony w projekcie budżetu przedstawionym przez PiS – zauważył. Marlenie Maląg w serwisie X przypominali o tym także internauci. „Pani minister Marlena Maląg zapomniała, że to rząd PiS-u w projekcie budżetu na 2024 r. zaproponował przywrócenie 5-procentowej stawki VAT na żywność? Krótko z tą Pani pamięcią…” – wskazała posłanka Aleksandra Gajewska z PO. „Poprawcie mnie, czy ten VAT na żywności to czasem nie został zapisany w budżecie przez rząd pani minister? Bo próbuję ustalić, kto nie ma serca…” – pytała Kataryna, blogerka i felietonistka „Plus Minus”. „Pisowska hipokryzja; narzekają na przywrócenie VAT na żywność, a wynika to z projektu przyszłorocznego budżetu państwa, który jest … ich autorstwa” – skomentowała Krystyna Sibińska, inna posłanka Platformy. „Panią minister na pożegnanie wzięło na szczere wyznanie na temat jej partii. Lepiej późno niż wcale. Brawo!” – ironizował Artur Dziambor, były poseł Konfederacji.

Kontekst ten po kilku godzinach został na stałe dołączony do wpisu Maląg. „To obecny rząd podjął decyzję że VAT jest obniżony do końca 2023 a nie dłużej i że w 2024 wynosi 5 proc.” – mogą teraz przeczytać użytkownicy serwisu X przy wpisie minister. Do wyjaśnienia dołączony został link do rządowej strony, na której można przeczytać m.in., że „obniżona stawka VAT na żywność obowiązuje do końca 2023 r.”

1

Wyjaśnienie, dodane do wpisu minister Marleny Maląg na X (d. Twitter)

Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona w 2022 roku, by załagodzić skutki wysokiej inflacji. Pierwotnie miała wygasnąć 30 czerwca 2023 roku, ale została przedłużona do grudnia 2023 roku. Zerowy VAT obejmuje między innymi takie produkty spożywcze, jak zboża, mięso, ryby, mleko, jaja, warzywa, owoce, tłuszcze zwierzęce i roślinne czy mleko do żywienia niemowląt i dzieci.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *