W Monitorze Polskim opublikowane zostały decyzje prezydenta RP Andrzeja Dudy dotyczące mianowania ambasadorów. Wszystkie nominacje są zatwierdzone przez premiera Donalda Tuska.
Pałac Prezydencki w Warszawie
blew
Prezydent, na mocy art. 133 ust. 1 pkt 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, powołał Michała Cholewę na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kuwejcie, Artura Orzechowskiego w Estonii, Zenona Kosiniaka-Kamysza w Austrii, Michała Murkocińskiego w Egipcie oraz w Erytrei, Macieja Hunię w Izraelu, a Małgorzatę Kosiurę-Kaźmierską w Norwegii.
Prezydent mianował także Jana Vincent-Rostowskiego na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego – Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu, natomiast Jacka Najdera na Stałego Przedstawiciela RP przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
Oddzielnym zarządzeniem prezydent odwołał Tomasza Szatkowskiego z pozycji Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego – Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
Spór o ambasadorów
To część nominacji, które oczekiwały na kontrasygnatę premiera Donalda Tuska.
Spór dotyczący nominacji ambasadorskich trwał ponad rok. W kwietniu Kancelaria Prezydenta informowała „Rzeczpospolitą”, że 18 nominacji ambasadorskich czekało na kontrasygnatę premiera. „Warto zaznaczyć, że to MSZ, w ubiegłym roku, rozpoczęło spór, ignorując konstytucyjne uprawnienia Prezydenta RP oraz trzydziestoletnią praktykę w tej kwestii. Po powrocie do dotychczasowego sposobu powoływania ambasadorów, Prezydent prowadzi proces nominacji” – napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.