Urząd Miasta Krakowa ma dość deweloperów, którzy łamią lub interpretują przepisy w sposób niezgodny z ich duchem. Miasto zamierza stawić czoła patologiom na rynku – takim jak przekształcanie domów jednorodzinnych w bloki z mikrokawalerkami lub zaliczanie do terenów zieleni elementów z roślinnością. W odpowiedzi na te problemy, miasto opracowało „Standardy odpowiedzialnego budownictwa”, które mają wspierać urzędników w egzekwowaniu przepisów.
/123RF/PICSEL
W grudniu 2024 roku „Gazeta Wyborcza” informowała, że Kraków obserwuje wzrost liczby mikrokawalerek, które zgodnie z prawem nie są uznawane za mieszkania, ponieważ nie spełniają wymogu 25 mkw. Deweloperzy, łamiąc przepisy, sprzedają je jako „lokale usługowe” lub „lokale inwestycyjne”. „Pojawiły się firmy specjalizujące się w takich inwestycjach: tworzą mikrokawalerki poprzez podział starych domów, czasami poprzez ich wyburzenie i budowę nowych obiektów” – alarmowała „GW”.
Reklama
Kraków. Deweloper przerobił dom na blok z mikrokawalerkami
Redaktorzy opisali inwestycję przy ul. Rokitniańskiej. Deweloper uzyskał pozwolenie na budowę bliźniaka, jednak ostatecznie budynek zyskał m.in. dwie nowe kondygnacje, dodatkowe instalacje sanitarne i zmieniony układ stropów. Wszystko to było sprzeczne z pierwotnym projektem – informowała „Gazeta Wyborcza”. Budynek został ostatecznie przekształcony w blok z 16 mikrokawalerkami. Nadzór budowlany ostatecznie wstrzymał budowę i nakazał rozbiórkę.
Gazeta wymieniła także inne przykłady „inwencji twórczej” deweloperów w łamaniu przepisów – do terenów zielonych zaliczano ściany i płoty z roślinnością lub obszary zieleni innych inwestycji. „Standardy odpowiedzialnego budownictwa” mają na celu ograniczenie tych praktyk. „Chcemy jasno powiedzieć: stop patodeweloperce. Przestrzeń miejska to nasza odpowiedzialność i mimo że często mamy ograniczone możliwości prawne, będziemy wykorzystywać wszelkie dostępne metody, aby chronić Kraków przed tego rodzaju zabudową” – oświadczył prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podczas prezentacji dokumentu.
Czytaj także: Kosztuje 320 tys. zł i ma 10 mkw. „Mieszkanie jest prześliczne i cudne”
„Standardy odpowiedzialnego budownictwa” były konsultowane z innymi miastami
„Standardy odpowiedzialnego budownictwa” zostały opracowane przez kilka wydziałów urzędu miasta oraz Zarząd Infrastruktury Wodnej i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Dokument był również konsultowany z przedstawicielami wydziałów architektury największych polskich miast, w tym Warszawy, Gdańska, Wrocławia i Poznania. Przewidywane na przyszłość rozmowy na poziomie rządowym miałyby dotyczyć szczególnie regulacji dotyczących funkcjonowania lokali usługowych, które są przekształcane w mieszkania.
„Naszym celem jest stworzenie mechanizmów, które umożliwią miastom skuteczniejszą ochronę przed praktykami zagrażającymi porządkowi przestrzennemu, komfortowi życia mieszkańców oraz przyrodzie miejskiej. Kraków będzie starannie blokował takie inwestycje, nawet jeśli wiązać się to będzie z postępowaniem sądowym” – podkreślił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur, który koordynował opracowanie dokumentu.
Kraków użyje dronów do sprawdzania inwestycji
„Standardy odpowiedzialnego budownictwa” składają się z pięciu punktów. Każdy z nich dotyczy innego problemu związanego z działalnością deweloperów. Pierwszy punkt „Własny teren zielony dla każdej inwestycji” wskazuje,