ZUS uchylił prawo do świadczenia. 44 tys. osób musi oddać pieniądze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych czeka na zwrot środków od 44 tys. osób, a dokładniej od ich rodziców, ponieważ mowa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym (RKO). Taka liczba dzieci straciła bowiem prawo do tego świadczenia w związku z wejściem w życie nowych przepisów. Zdjęcie

ZUS uchylił prawo do świadczenia. 44 tys. osób musi oddać pieniądze. /vivoo /123RF/PICSEL

ZUS uchylił prawo do świadczenia. 44 tys. osób musi oddać pieniądze. /vivoo /123RF/PICSEL Reklama

44 tys. dzieci straciło prawo do korzystania z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego po tym, jak w październiku w życie weszło świadczenie Aktywny Rodzic w trzech wersjach: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Część osób wciąż pobierało jednak RKO wraz ze środkami z nowego programu. Teraz ZUS czeka na zwrot środków, które beneficjenci muszą oddać.

Zwrot świadczenia. ZUS czeka na oddanie nadpłaty z RKO

Program Aktywny Rodzic wszedł w życie na jesieni 2024 roku, zastępując funkcjonujące dotąd świadczenia jak dofinansowanie do żłobka czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ci, którzy pobierali pieniądze z tych programów, a teraz otrzymują środki w ramach programu Aktywny Rodzic, muszą zwrócić nadpłaty tych benefitów, które zostały zastąpione. 

Reklama

W sumie sprawa dotyczy rodziców 44 tys. dzieci w całej Polsce. Aby uniknąć zwracania wypłaconych już środków, wystarczy zrezygnować z zastąpionych przez program Aktywny Rodzic programów, zanim zawnioskują o to nowe świadczenie. Nadpłacone kwoty RKO muszą zostać zwrócone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednorazowo lub w ratach.

Zrezygnowali z RKO, ale środków z programu Aktywny Rodzic nie dostali. Co robić?

ZUS wskazuje jednak, że w niektórych sytuacjach mogło przydarzyć się, że rodzice zrezygnowali z pobierania RKO na dziecko i zawnioskowali o świadczenie Aktywny Rodzic, jednak to nie zostało im przyznane. Jak wskazuje ZUS, bywa tak, gdy na przykład brak aktywności zawodowej jednego z rodziców.

Rodzice nie mogą już wówczas wrócić do pobierania RKO, jeśli raz z programu zrezygnowali. Zamiast tego mogą wystąpić po środki z programu Aktywnie w domu, który jest wersją świadczenia Aktywny Rodzic, udzielaną, gdy opieką nad dzieckiem w domu zajmuje się bezrobotny rodzic.

ZUS wypłacił już 300 mln zł świadczenia. Kiedy kolejne wypłaty?

Dotąd z programu Aktywny Rodzic wypłacone zostało 300 mln zł, które popłynęły do 270 tys. dzieci. ZUS wypłaca to świadczenie za dany miesiąc w miesiącu następnym. Następne wypłaty środków zaplanowane są na 20 grudnia i 30 grudnia.

Rodzice, którzy chcą otrzymać świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem od października, czyli od początku obowiązywania programu, mają na to czas do 2 stycznia 2025 roku. Złożenie wniosku po tym dniu uniemożliwia starania się o wyrównanie środków. W przypadku świadczeń Aktywni rodzice w pracy oraz Aktywnie w domu wnioski składać można najwcześniej pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko skończy roczek.

Trzy świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic mogą być wielokrotnie zmieniane przez rodziców w trakcie trwania programu. W jednym miesiącu mogą oni jednak korzystać tylko z jednej formy wsparcia udzielanej na dziecko.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Jak nie stracić fortuny na świątecznych zakupach? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *