Z informacji przekazanych w czwartek przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) wynika, że nie ma praktycznej możliwości weryfikowania danych przekazywanych do rejestru krótkiej sprzedaży. “Znaczna część zgłaszanych pozycji nie wynika bezpośrednio z transakcji zawieranych na rynkach regulowanych, a z transakcji zawieranych na OTC” – poinformował UKNF. Wcześniej spółka AHL Partners LLP zidentyfikowała omyłkowe zgłoszenia pozycji krótkich netto do KNF.
/ARKADIUSZ ZIOLEK /East News
Komisja i Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) realizują swoje zadania przy pomocy UKNF.
UKNF mówi o błędnym raportowaniu krótkich pozycji
“Urząd KNF nie ma praktycznej możliwości weryfikowania danych przekazywanych do Rejestru krótkiej sprzedaży, między innymi dlatego, że znaczna część zgłaszanych pozycji nie wynika bezpośrednio z transakcji zawieranych na rynkach regulowanych, tylko z transakcji zawieranych na OTC (Over The Counter Market), czyli na rynku, na którym transakcje zawierane są bezpośrednio między dwoma podmiotami poza rynkiem regulowanym. W przypadku AHL Partners LLP transakcja dotyczyła swapów na kontrakty terminowe na WIG20″ – napisał UKNF w czwartek na platformie X.
Reklama Rozwiń
Wcześniej spółka AHL Partners LLP poinformowała w oświadczeniu, że zidentyfikowała omyłkowe zgłoszenia pozycji krótkich netto do KNF. Wskazano, że stosowne zawiadomienia korygujące zostały już przekazane do KNF.
“Spółka AHL Partners LLP zidentyfikowała, że jej zgłoszenia pozycji krótkich netto do KNF, opublikowane w okresie od 16 września 2024 r. do 28 października 2024 r., zostały dokonane omyłkowo. Do pomyłki doszło z przyczyn technicznych, a żadna z tych pozycji nie przekroczyła stosownego progu, powodującego obowiązek zgłoszenia. Stosowne zawiadomienia korygujące zostały już przekazane do KNF” – napisał w oświadczeniu AHL Partners LLP.
Z rejestru krótkiej sprzedaży KNF wynikało, że AHL Partners LLP w ostatnim czasie zawierał krótkie pozycje na akcjach największych spółek z GPW, w tym Kęt, Kruka, CD Projekt, KGHM, Pekao, PKO BP, PZU, LPP, Aliora.
KNF może nałożyć nawet 500 tys. zł kary
UKNF wskazała, że funkcjonowanie rejestru krótkiej sprzedaży regulują przepisy, które są jednolite w całej Unii Europejskiej, nie jest to więc narzędzie specyficzne jedynie dla polskiego rynku. Jak podano, w przeszłości zdarzały się już przypadki błędnego raportowania krótkich pozycji.
UKNF poinformowała, że KNF może nałożyć sankcje z art. 171a ust. 2 ustawy o obrocie “na każdego, kto nie wykonuje lub nienależycie wykonuje inne niż wymienione w ust. 1 obowiązki określone w rozporządzeniu 236/2012 lub obowiązki określone w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 918/2012 z dnia 5 lipca 2012 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego w odniesieniu do definicji, obliczania pozycji krótkich netto, pokrytych swapów ryzyka kredytowego z tytułu długu państwowego, progów powodujących obowiązek zgłoszenia, progów płynności w odniesieniu do zawieszenia ograniczeń, znacznych spadków wartości instrumentów finansowych i wystąpienia niekorzystnych zdarzeń”.
Komisja może, w drodze decyzji, nałożyć karę pieniężną do wysokości 500 tys. zł.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News