Spekulacje dotyczące potencjalnej obniżki stóp procentowych ustalonych przez Narodowy Bank Polski nadal się mnożą przed nadchodzącymi posiedzeniami. Analitycy banku Citi Handlowy sugerują, że znaczna liczba członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) uważa obecnie obniżkę stóp o 50 punktów bazowych za domyślny scenariusz na majowe posiedzenie. Oczekiwanie to wynika z ostatnich „gołębich” sygnałów prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego, a także różnych wskaźników makroekonomicznych.
/ MATEUSZ WŁODARCZYK / NurPhoto / AFP
Omawiając przyszłą trajektorię stóp procentowych, przewodniczący RPP wskazał kilka możliwości, które znacznie się od siebie różnią. Z jednej strony wspomniał o potencjale obniżki o 0,5 punktu procentowego w najbliższej przyszłości, a następnie kolejnej obniżce o podobnej skali na początku przyszłego roku. Z drugiej strony, prezes NBP zasugerował możliwość dwóch obniżek o 0,5 punktu w krótkiej kolejności, wraz z dodatkową obniżką stóp do końca tego roku”, zauważyli ekonomiści z Citi Handlowy w swoim cotygodniowym raporcie.
Przyszła ścieżka obniżek stóp procentowych pozostaje niepewna
Analitycy zauważyli, że na podstawie dotychczasowych wypowiedzi urzędników NBP trudno jest jasno określić przyszłą trajektorię stóp procentowych, jednak „kilka wniosków wydaje się oczywistych”. „Przede wszystkim próg przyszłych obniżek został znacznie obniżony” – skomentowali eksperci z Citi Handlowy.
Reklama
Analitycy banku podkreślają, że biorąc pod uwagę sygnały płynące z Rady Polityki Pieniężnej, można wnioskować, iż wielu członków Rady spodziewa się obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych na posiedzeniu w maju.
„Uważamy, że nawet jeśli nadchodzące publikacje danych pokażą niespodziewanie pozytywne wyniki, nie powstrzyma to przed wezwaniem do obniżki. Co więcej, możliwy zakres obniżek w ciągu najbliższych dwóch lat może osiągnąć około 200 punktów bazowych” – stwierdzili.
Czy stopy procentowe mogą spaść do 3,75 procent? To możliwe
Warto zauważyć, że konflikt taryfowy przyspieszył rozwój wydarzeń, co może mieć wpływ na tempo obniżek stóp procentowych.
„Jeszcze tydzień temu moglibyśmy sądzić, że prawdopodobieństwo tego scenariusza skłania się ku łagodniejszemu cyklowi cięć, ale eskalacja sporów handlowych zmienia tę perspektywę. Teraz wydaje się, że MPC może potencjalnie obniżyć stopy poniżej 3,75 procent, co jest poniżej poziomu, który uważamy za neutralny” – uważają ekonomiści z banku Citi Handlowy.
„Co więcej, przewidujemy, że stopa procentowa może spaść do 3,5% do 2026 r., podczas gdy wcześniej przewidywaliśmy, że cykl osiągnie najniższy punkt na poziomie 3,75% na początku 2027 r.” — sugerują analitycy. „Ryzyko pozostaje przechylone w dół, ponieważ nawet nominalna stopa procentowa na poziomie 3,5% nadal wskazywałaby na stosunkowo wysoką realną stopę procentową” — napisali analitycy Citi Handlowy w jednej ze swoich najnowszych prognoz.
***
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News