Sam Bankman-Fried idzie do więzienia. Jest wyrok dla „króla kryptowalut”

Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy FTX znany jako „król kryptowalut”, został skazany na 25 lat więzienia. Niegdyś uważany za „cudowne dziecko” i genialnego inwestora Bankman-Fried usłyszał wyrok za kradzież 8 miliardów dolarów. Przestępstwo, którego dopuścił się „król kryptowalut”, jest uważane za jedno z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych. Zdjęcie

"Król kryptowalut" - Sam Bankman-Fried - usłyszał wyrok 25 lat więzienia /ED JONES/AFP /AFP

„Król kryptowalut” – Sam Bankman-Fried – usłyszał wyrok 25 lat więzienia /ED JONES/AFP /AFP Reklama

„Król kryptowalut”, czyli Sam Bankman-Fried, usłyszał w czwartek wyrok. Niegdyś uważany za genialnego inwestora, założyciel giełdy kryptowalut FTX został skazany na 25 lat więzienia. Swoich klientów Bankman-Fired miał oszukać na 8 mld dolarów.

Spektakularny upadek „króla krypotwalut”

Sam Bankman-Fried był założycielem giełdy FTX. Przed ogłoszeniem upadłości była gigantem na rynku kryptowalut. Majątek Bankmana-Frieda szacowano na 16 mld dolarów. Firma i jej właściciel intensywnie działali na forum publicznym, angażując do reklam wybitne postacie sportu i kultury. W reklamach występowały m.in. gwiazdy NBA Stephen Curry i Shaquille O’Neal oraz legenda futbolu amerykańskiego Tom Brady. Bankman-Fired, zanim na jaw wypłynęły informacje o jego przestępstwach, był uznawany za „cudowne dziecko” i geniusza inwestowania. To tylko dodało rozgłosu sprawie jego upadku.

Reklama

W listopadzie 2023 roku ława przysięgłych uznała go winnego siedmiu oszustw, które miały skutkować kradzieżą 8 mld dolarów od klientów założonej przez niego giełdy. W 2022 roku firma ogłosiła bankructwo.

W czwartek w jego sprawie wyznaczono wyrok. Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia. Prokuratorzy, którzy określili jego sprawę „jednym z największych oszustw w historii USA”, chcieli wyższego wymiaru kary – domagali się 40-50 lat pozbawienia wolności.  

Jego obrońcy nazwali tę propozycję „barbarzyńską”, a oskarżonego bronili opisując go jako „pracowitego, młodego mężczyznę, który chciał uprawiać filantropię i dał się ponieść„. Wnioskowali dla swojego klienta o sześć lat więzienia.

Wyrok dla założyciela FTX. W tle oszustwa i długi

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku doszło do poważnego kryzysu na rynku kryptowalut. Zarządzana przez Bankmana-Frieda giełda FTX 11 listopada tamtego roku ogłosiła wniosek o upadłość. W tym samym czasie na jaw wyszły długi spółki, które ta zaciągnęła u innego podmiotu zarządzanego przez „króla kryptowalut” – firmy Alameda Research – na łączną kwotę 8 mld dol. (ok. 33,6 mld zł).

Bankman został zatrzymany przez władze Bahamów w grudniu 2022 roku. Skonfiskowano mu majątek w cyfrowych aktywach na łączną kwotę 3,5 mld dol. Po blisko roku czasu prokuratura udowodniła mu kradzież majątku klientów jego giełdy oraz defraudację środków przekazanych do innej spółki. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 73: (Nie)widzialna ręka rynku. Spór trwa, kto ma rację? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *