Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał komunikat, w którym ostrzega przed zbyt wysoką zawartością rakotwórczego akryloamidu w chipsach warzywnych Go Pure. Produkt, który może być groźny dla zdrowia, jest wycofywany ze sklepów.
/123RF/PICSEL
„W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wysoki poziom akryloamidu w chipsach warzywnych wymienionych w ostrzeżeniu” – czytamy na stronie internetowej GIS. „Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkt ten może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta.”
Ostrzeżenie dotyczy produktu o nazwie handlowej Go Pure, Chipsy warzywne mix bezglutenowe Bio 40 g. Numer partii produktu to B 277 090784, a data jego trwałości to 04.05.2024.
Reklama
GIS podał, że Firma Eko-Wital Sp. z o.o., zajmująca się dystrybucją produktu na polskim rynku, rozpoczęła już proces informowania odbiorców i wycofywania partii chipsów z obrotu.
Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania – dodał GIS.
Skąd bierze się akryloamid w chipsach i dlaczego jest groźny?
Akryloamid jest związkiem chemicznym o udokumentowanym działaniu neurotoksycznym, genotoksycznym i rakotwórczym. Jak czytamy na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, w 2002 r. naukowcy ze Szwedzkiej Narodowej Agencji ds. Żywności oraz z Uniwersytetu w Sztokholmie ogłosili, że akryloamid jest obecny w wysoko węglowodanowych produktach spożywczych poddanych obróbce termicznej. W żywności powstaje on w wyniku reakcji chemicznej, tzw. reakcji Maillarda, w czasie obróbki termicznej (w temperaturze powyżej 120 stopni Celsjusza), takiej jak np. smażenie, pieczenie, opiekanie czy grillowanie, ekstruzja. Akryloamid tworzy się również w procesie prażenia ziaren kawy czy kakao.
Początkowo sądzono, że akryloamid powstaje głównie w produktach ziemniaczanych (frytki i chipsy) oraz przetworach zbożowych (m.in. pieczywo świeże i chrupkie, tosty, płatki śniadaniowe, biszkopty, krakersy, itp.) – podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Obecnie wiadomo, że źródłem akryloamidu mogą być również inne produkty, w tym kawa palona i rozpuszczalna, kawa zbożowa, kakao, czekolada i wyroby czekoladowe, prażone orzechy i migdały, niektóre suszone owoce (np. śliwki, gruszki, morele, banany), smażone i ekstrudowane produkty sojowe, a także suszone i palone liście herbaty, przede wszystkim zielonej.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News