Niedziele handlowe w Europie. W jakich krajach można zrobić zakupy?

Zakaz handlu w niedziele w Polsce obowiązuje od 1 marca 2018 roku. W 2024 roku czeka nas jedynie 7 niedziel handlowych, ale okazuje się, że z ograniczeniami dotyczącymi handlu w niedziele zmagają się nie tylko Polacy. W jakich krajach europejskich obowiązuje zakaz handlu w niedziele? Zdjęcie

Całkowity zakaz handlu obowiązuje również w niektórych europejskich państwach /Piotr Kamionka /Reporter

Całkowity zakaz handlu obowiązuje również w niektórych europejskich państwach /Piotr Kamionka /Reporter Reklama

Niedziele handlowe w Polsce w 2024 roku

W 2024 roku pierwsza niedziela handlowa czeka nas już niedługo, bo 28 stycznia. Poniżej przedstawiamy pełną listę niedziel handlowych w przyszłym roku:

●      28 stycznia 2024 r.,

●      24 marca 2024 r.,

●      28 kwietnia 2024 r.,

●      30 czerwca 2024 r.,

●      25 sierpnia 2024 r.,

●      15 grudnia 2024 r.,

●      22 grudnia 2024 r.

Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele w przyszłym roku mogą jednak ulec zmianie, a wszystko za sprawą nowego rządu. Platforma Obywatelska w swoim programie zapowiedziała, że zniesie zakaz handlu w niedziele. Trzecia Droga zobowiązała się do zniesienia handlu na dwie niedziele w miesiącu, zaś Lewica popiera całkowite zniesienie handlu w niedziele wraz z jednoczesnym wprowadzeniem 2,5-krotnie wyższej pensji za pracę w dni wolne.

Możemy więc spodziewać się, że w przyszłym roku niedziel handlowych będzie znacznie więcej, a ograniczenia dotyczące handlu nie będą aż tak restrykcyjne, jak w bieżącym roku.

Reklama

W jakich krajach obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Całkowity zakaz handlu obowiązuje również w niektórych europejskich państwach. Najbardziej restrykcyjne zasady obowiązują w Austrii oraz Niemczech, gdzie wprowadzono tzw. Sonntagsruhe, czyli ciszę niedzielną. W krajach tych w niedziele zamknięte są wszystkie sklepy, z wyjątkiem stacji benzynowych oraz sklepów zlokalizowanych na dworcach.

Restrykcyjny zakaz handlu obowiązywał również na Węgrzech od 2015 roku. Kraj jednak po roku obowiązywania zakazu handlu wycofał się z przepisów i ponownie przywrócił możliwość handlu w niedziele oraz święta.

Większość sklepów zamknięta jest także w Norwegii oraz w Szwajcarii, choć od tej zasady istnieją pewne wyjątki. Przykładowo w Szwajcarii niektóre sklepy będą otwarte w niedziele w okresie świątecznym.

W tych krajach europejskich zrobisz zakupy w niedziele

Jak wynika z dokumentu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców “Handel w niedziele w Europie” z 2019 roku zakaz handlu w niedziele nie obowiązuję przede wszystkim we Włoszech, w Portugalii, Słowenii, Słowacji, Rumunii, na Łotwie, na Litwie, w Islandii, Danii, Finlandii oraz w Czechach. 

Jeszcze do niedawna zakupy w niedziele bez żadnych ograniczeń można było zrobić w Chorwacji, ale od 1 lipca 2023 r. rząd chorwacki zdecydował się na wprowadzenie restrykcji. Z początkiem lipca br. w Chorwacji wprowadzono zakaz handlu w niedziele, ale przedsiębiorcy mogą wybrać 16 niedziel w roku, w które sklepy pozostaną otwarte. 

W Hiszpanii z kolei nie obowiązuje odgórnie narzucony zakaz handlu, ale część sklepów może być zamkniętych. O zamknięte sklepy w niedziele nie musimy się jednak martwić w miejscach turystycznych, zwłaszcza w sezonie. W Grecji, kolejnej wakacyjnej destynacji Polaków, supermarkety i większe sklepy są zazwyczaj zamykane w niedziele, jednak w turystycznych punktach z pewnością znajdziemy wiele otwartych sklepów.

W Belgii nie obowiązuje żaden odgórnie narzucony zakaz handlu w niedziele, natomiast dany sklep musi być zamknięty przez przynajmniej jeden dzień tygodniu. Przedsiębiorcy mają jednak dowolność, który to będzie dzień. We Francji co do zasady sklepy powinny być zamknięte, ale od kilku lat w niektórych miejscowościach, w szczególności tych turystycznych większość sklepów pozostaje otwarta.

W niedziele zakupy zrobimy również w większości miejsc w Holandii, za wyjątkiem kilku rejonów, w których sklepy mogą być zamknięte z powodu nacisków konserwatywnych chrześcijan.

WG

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ABW przeciwko SMR-om? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *