Litwa krytykuje traktat Polski z Francją. „Podważa wiarygodność NATO”

Deividas Matulionis, doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Litwy, zauważył we wtorek w wywiadzie dla rozgłośni radiowej Żiniu radijas, że porozumienia takie jak polsko-francuski Traktat z Nancy, który oferuje gwarancje bezpieczeństwa, mogą potencjalnie osłabić wiarygodność NATO.

Zdjęcie

Flaga Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, zdj. ilustracyjne /Beata Zawrzel/NurPhoto /Getty Images

Flaga Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, zdjęcie poglądowe / Beata Zawrzel/NurPhoto / Getty Images Reklama

– Gdyby Litwa dążyła do zawierania dalszych umów dwustronnych, mogłoby to rzucić cień na prawdziwe zaufanie kraju do Sojuszu – stwierdził Matulionis . – Nie mamy powodów, by nie ufać strategii odstraszania i obrony NATO , która ostatnio została wzmocniona i zmierza w kierunku bardziej zdecydowanego podejścia obronnego – dodał.

Według doradcy prezydenta , pakt między Polską a Francją ma na celu zacieśnienie strategicznego partnerstwa, jednak na chwilę obecną trudno jest wskazać korzyści w zakresie bezpieczeństwa wynikające z takiej umowy .

– Mamy skuteczne plany regionalne (…). Posiadamy wszystkie niezbędne uprawnienia dla dowódcy sił Sojuszu. Operacje powietrzne i morskie również działają całkiem sprawnie – zauważył Matulionis.

Reklama

– Jedynym brakującym aspektem, i być może szczyt (NATO) w Hadze zajmie się tą kwestią, jest konieczność wzmocnienia zdolności i przeznaczenia większych środków na ich pozyskanie – podkreślił Matulionis, który do niedawna był ambasadorem Litwy przy Sojuszu Północnoatlantyckim.

Litwa o NATO: „To jedyne, czego brakuje”

Podpisane w piątek polsko-francuskie porozumienie o wzmocnionej współpracy i przyjaźni obejmuje kilka kluczowych elementów, w tym:

  • wymiana informacji dotyczących programów budowy polskich i francuskich obiektów jądrowych;
  • współpraca między krajowymi gałęziami przemysłu w celu ustanowienia europejskiego łańcucha dostaw energii jądrowej;
  • wspólne wysiłki w zakresie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja;
  • badania nad surowcami niezbędnymi do życia; pomoc w odbudowie Ukrainy;
  • promowanie wspólnych koprodukcji artystycznych oraz inicjatyw, które przybliżają historię i upowszechniają dzieła kultury;
  • zobowiązanie do udzielenia wzajemnej pomocy w razie ataku, obejmujące wykorzystanie środków wojskowych, zgodnie ze zobowiązaniami NATO i UE.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Debata prezydencka 2025. Braun: Polski biznes nie powinien być wieszany na cudzej klamce Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *