Bruksela wypowiada się na temat propozycji Tuska. „Popieramy”

Komisja Europejska odniosła się do sugestii premiera Donalda Tuska dotyczących wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów w celu pomocy Ukrainie. „Popieramy wszelkie inicjatywy, które zagwarantują, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za tę niszczycielską wojnę” – oświadczyła rzeczniczka KE Anitta Hipper.

Zdjęcie

Premier Donald Tusk /Marysia Zawada /Reporter

Premier Donald Tusk / Marysia Zawada / Reporter Reklama

W czwartek Tusk zasugerował sfinansowanie pomocy dla Ukrainy za pomocą zamrożonych aktywów rosyjskich .

– Popieramy wszelkie inicjatywy mające na celu zapewnienie, że Rosja będzie odpowiedzialna za tę katastrofalną wojnę i akty agresji. Aktywa (rosyjskie – PAP) są przedmiotem dyskusji, wraz z innymi potencjalnymi środkami, w tym sankcjami i mechanizmami wsparcia finansowego (dla Ukrainy – PAP), zauważył Hipper w Brukseli.

Konfiskata rosyjskich aktywów? „Nie złożono żadnego formalnego wniosku”

Komisja Europejska została również zapytana o legalność konfiskaty rosyjskich aktywów.

– Na szczeblu UE kładziemy nacisk na wykorzystanie zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Dyskusja na temat wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskich i białoruskich trwa z państwami członkowskimi i naszymi międzynarodowymi sojusznikami, w tym USA (…). Obecnie są to jedynie dyskusje, a formalna propozycja nie została jeszcze przedstawiona – odpowiedział rzecznik KE Markus Lammert.

Reklama

Wyjaśnił dalej, że jednocześnie około 28 miliardów prywatnych rosyjskich aktywów zamrożonych w UE nie może zostać skonfiskowanych. „Po prostu dlatego, że należą do osób i podmiotów podlegających sankcjom UE” – wyjaśnił.

Dodał również, że jeśli istnieje związek z działalnością przestępczą, aktywa te mogą zostać zajęte przez państwa członkowskie zgodnie z ich prawem karnym.

Komisję Europejską zapytano również, czy Stany Zjednoczone będą musiały wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich w celu wsparcia Ukrainy. Nie otrzymano jednak odpowiedzi na to pytanie.

W 2022 r. Zachód zamroził połowę rezerw walutowych Moskwy. Kwota ta wynosi około 300 mld euro

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. kraje zachodnie zamroziły prawie połowę rezerw walutowych Moskwy, wynoszących łącznie około 300 miliardów euro . Około 200 miliardów euro jest przechowywanych w Unii Europejskiej, głównie w ramach Euroclear — międzynarodowego podmiotu finansowego, który zabezpiecza transakcje dla banków, giełd i inwestorów. Euroclear z siedzibą w Brukseli specjalizuje się w zarządzaniu transakcjami na rynku kapitałowym.

Druga rata dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów, w łącznej kwocie 1,9 mld euro, ma zostać wypłacona Ukrainie w kwietniu. Oświadczenie to złożył w lutym minister ds. europejskich Adam Szłapka podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Petru w „Graffiti”: Wiele biur blokuje deregulację Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *