Czy panele fotowoltaiczne muszą tracić na wydajności? Analiza

Czy panele fotowoltaiczne muszą tracić na wydajności? Analiza - INFBusiness

Fotowoltaika to inwestycja zaprojektowana z myślą o funkcjonowaniu przez wiele lat. Dlatego też przy wyborze konkretnych produktów koniecznie należy zwrócić uwagę na kwestię ich trwałości, żywotności oraz wydajności po upływie dłuższego czasu. Spadek tych parametrów jest nieunikniony, jednak w przypadku najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań będzie on stosunkowo nieznaczny. Sprawdźmy jak na tle rynkowych standardów wygląda wydajność zintegrowanego systemu VARIO – nowości 2024 na rynku fotowoltaiki.

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika nieprzerwanie zyskuje na popularności jako nowoczesne źródło czystej energii dla domu. Wielu inwestorów decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, kieruje się chęcią zmniejszenia rachunku za prąd. W efekcie oczekują jak najszybszego zwrotu kosztów, a w dłuższej perspektywie uzyskania korzyści finansowych z wykorzystywania paneli fotowoltaicznych. Kluczowe znaczenie dla zrealizowania tego celu ma więc wydajność całej instalacji. Ta niestety spada wraz z upływem czasu.

Panele słoneczne są produktami zaprojektowanymi tak, aby poprawnie zamontowane spełniały swoją funkcję przez dekady. Pozostają jednak stale narażone na działanie negatywnych czynników atmosferycznych, takich jak wysokie i niskie temperatury, gradobicia czy kontakt z wodą. Powszechnie zakłada się, że panel słoneczny traci średnio 0,5% wydajności w ciągu roku.

Czy panele fotowoltaiczne muszą tracić na wydajności? Analiza - INFBusiness

Innowacyjne rozwiązanie dla nowoczesnego domu

Nowość 2024 na rynku fotowoltaiki, zintegrowany system fotowoltaiczny VARIO jest innowacyjnym rozwiązaniem, które zostało zaprojektowane z myślą o nowoczesnych budynkach, których dach zostanie pokryty dachówką ceramiczną lub dachówką cementową marki CREATON. Od teraz inwestorzy wybierający na swój dach takie dachówki, jak SIMPLA, KODA czy KAPSTADT nie muszą rezygnować z wysokiej jakości oferowanej przez ceramiczne lub cementowe pokrycia dachowe.

Nie muszą też obawiać się o to, że nieestetyczne nadbudówki typowe dla tradycyjnych systemów fotowoltaicznych i niepasujące do reszty uniwersalne panele fotowoltaiczne przysłonią wyjątkowy design dachówek CREATON.  Dzięki VARIO zyskujemy jednolity efekt, minimalistyczne moduły zastępujące część połaci z dachówek, szczelnie integrują się z pozostałym fragmentem dachu z produktów CREATON. VARIO to nowoczesna fotowoltaika, która jest prawdziwą ozdobą domu, perfekcyjnie wtapia się w otoczenie.

System składa się z najwyższej klasy komponentów – uznawanych przez ekspertów za najlepsze na rynku moduły fotowoltaiczne Meyer Burger, najnowszej generacji mikrofalowniki Enphase IQ 8 oraz wysokiej jakości instalacji elektrycznej montowanej na zasadzie „Plug & Play”.

Czy panele fotowoltaiczne muszą tracić na wydajności? Analiza - INFBusiness

Wydajność modułów fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne używane w systemie VARIO cechują się wyjątkową efektywnością w zakresie generowania energii w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Dla instalacji VARIO o mocy 7,6 kWp, w porównaniu ze standardową instalacją fotowoltaiczną takiej samej mocy opartą o falownik stringowy, różnica wynosi aż 12,5%. Obliczenia produkcji energii w okresie 25 lat pracy instalacji wykonane zostały przez ekspertów w ramach przeprowadzonych testów w programie PvSOL Premium 2024 (R4).

Dodatkowo, moduły pracują efektywnie w niekorzystnych warunkach oświetleniowych – wieczorem, o poranku, a także przy sporym zachmurzeniu. W zależności od stopnia nasłonecznienia system VARIO inteligentnie steruje pracą poszczególnych modułów fotowoltaicznych, aby uzyskać maksymalną efektywność w działaniu.

W przypadku zastosowanych w systemie VARIO modułów fotowoltaicznych Meyer Burger „Full Black” wydajność po upływie 25 lat użytkowania plasuje się na poziomie aż 92%. Jest to imponujący wynik, biorąc pod uwagę średnią rynkową wynoszącą około 84%. Ta szacowana wydajność na poziomie 92% po 25 latach eksploatacji zgodnie z normą IEC 63202 jest gwarantowana przez producenta modułów. Moduły fotowoltaiczne Meyer Burger „Full Black” posiadają gwarancję wynoszącą aż 25 lat, która obejmuje zarówno wydajność panelu na poziomie 92%, jak i sam produkt.

Kolorowe panele fotowoltaiczne

W ramach zintegrowanego systemu fotowoltaicznego VARIO wysokiej klasy moduły fotowoltaiczne dostępne są również w kolorach zbliżonych do barwy pokrycia z dachówek, aby stworzyć maksymalnie spójny wygląd dachu, tak pożądany w przypadku rozwiązań jakości „premium”. Oferowane kolorowe moduły fotowoltaiczne wchodzące w skład VARIO także wyróżniają się wysoką mocą roboczą sięgającą nawet 390Wp, porównywalną z mocą standardowych paneli PV.

Posiadają 15 lat gwarancji produktowej oraz gwarancję na utratę mocy roboczej po 25 latach pracy do poziomu 87%, co stanowi potwierdzenie wysokiej klasy produktu, niespotykane powszechnie w przypadku kolorowych paneli fotowoltaicznych. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopasować kolorystykę fotowoltaiki do barwy dachówki, na przykład modelu KODA w wersji NUANCE miedziana angobowana czy KAPSTADT PLANAR czerwona, bez znaczącego obniżenia wydajności energetycznej.

Wszystkie komponenty zintegrowanego systemu fotowoltaicznego VARIO zostały połączone najwyższej jakości okablowaniem. Wysoka jakość instalacji elektrycznej dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkowania oraz bezawaryjne działanie układu i efektywne konwertowanie energii przez długie lata.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *