W wieku 72 lat zmarł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof religii, historyk religii, eseista, poeta, pedagog.
Prof. Zbigniew Mikołejko
Profesor Zbigniew Mikołejko był kierownikiem Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, był także członkiem Akademii Amerykańskiej w Rzymie (1996) oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (2020). Wykładał na różnych uczelniach warszawskich, a także w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
O śmierci profesora poinformowało Polskie Radio.
Prof. Mikołejko został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą Kazimierza Jagiellończyka oraz Nagrodą ACADEMIA za Najlepszą Akademicką Książkę Humanistyczną 2015 roku.
Był autorem około tysiąca publikacji, wydanych w dziewięciu językach. Najbardziej znanymi pracami Zmarłego były „Między zbawieniem a Smoleńskiem. Studia i szkice o katolicyzmie polskim ostatnich lat”, „Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu”, „Żywoty świętych poprawione”, „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa”.
Jego postać i przemyślenia czytelnikom przybliżyła rozmowa-rzeka prof. Mikołejki z Dorotą Kowalską, zatytułowana „Jak błądzić skutecznie”. Mówił w niej między innymi: – W dzisiejszej kulturze Zachodu, do której należymy, istnieje przecież przekonanie, nieustannie wpierane nam w mózgowia, że zawsze musimy sobie poradzić. To fikcja. Nie dajemy rady, musimy czasem przegrać albo przynajmniej odstąpić od zamiaru, od planu – trzeba sobie to powiedzieć szczerze, chociaż boli.
Zauważał też, że „wrażliwość nie chroni przed złem. W każdym z nas mieszkają ciemne moce. Wrażliwość nie jest wystarczającym warunkiem nieczynienia zła”.