Rząd chce przekształcić samozatrudnienie na etat. Czy to oznacza koniec jednoosobowych firm?

Parlament Europejski jest na ostatniej prostej w sprawie wprowadzenia przepisów tzw. domniemania zatrudnienia. Według dyrektywy nowe przepisy mają dotyczyć pracowników platform internetowych. Jednak polski rząd chce wprowadzić ograniczenia w samozatrudnieniu dla wszystkich pracowników, wynika ze słów Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, ministry rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Rząd planuje rewolucję w Kodeksie pracy. Czy to oznacza koniec jednoosobowych firm?

fot. Adam Chelstowsk / / FORUM

Od kilku miesięcy powraca wątek wprowadzenia tzw. domniemania zatrudnienia dla osób wykonujących usługi w ramach platform internetowych takich jak: Uber, Bolt czy Freenow, które zatrudniają m.in. kurierów rozwożących jedzenie, kierowców taksówek oraz tłumaczy. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie Parlament Europejski zatwierdzi nową dyrektywą. 

Cała Polska na etacie

– Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia mechanizmu znanego jak wzruszalne domniemanie zatrudnienia. Jeśli okazuje się, że pracownik platformy internetowej wykonuje pracę pod nadzorem, w określonych godzinach, czyli spełnia kryteria obowiązującej w przypadku stosunku pracy, żeby był traktowany jako pracownik. Jest to duża, rewolucyjna wręcz zmiana w Kodeksie pracy – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, na antenie RMF FM. 

"Ten mechanizm domniemania zatrudnienia nie powinien w mojej ocenie ograniczać się tylko do platform internetowych" – stwierdziła.

– Ciężar udowodnienia, że to nie jest pracownik, tylko firma – drugi biznes – spoczywałby na platformie internetowej – podkreśliła Dziemianowicz-Bąk. Ministra dodała również, że sposób wdrożenia nowych przepisów nie jest narzucony przez Unię Europejską. "Dyrektywa zobowiązuje kraje członkowskie do wdrożenia skutecznych i efektywnych mechanizmów domniemania zatrudnienia. To, w jaki sposób to zrobimy, zależy od swobody i decyzji państw członkowskich".

Jedną z opcji, którą proponuje ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, jest wyposażenie Państwowej Inspekcji Pracy w kompetencje, "które umożliwiałyby podczas kontroli, w drodze decyzji administracyjnej, przekształcanie umowy tej fałszywej, B2B, czy umowy cywilnoprawnej, jeżeli zachodzą przesłanki do uznania stosunku pracy". Jednocześnie Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że sposobów implementacji przepisów jest więcej.

Rząd oskładkuje umowy zlecenie i umowy o dzieło

– Finalizujemy pracę nad projektem realizującym zobowiązanie z Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska oczekuje od Polski przeciwdziałania segmentacji na rynku pracy i zobowiązuje nas do opracowania takich rozwiązań legislacyjnych, które doprowadzą do sprawiedliwego, uczciwego oskładkowania różnych typów umów. Pracujemy nad takimi mechanizmami, które koszty oskładkowania nie zostaną przerzucone na samych pracowników – mówiła ministra w RMF FM.

– Czy wszystkie, czy jakieś byłyby wyłączone, czy któreś byłyby traktowane inaczej, to jeszcze będzie przedmiotem dyskusji. Natomiast co do zasady nie powinno być tak, że ta różnica między umowami cywilnoprawnymi a umowami o pracę jest tak duża, że opłaca się, kalkuluje się nieuczciwemu pracodawcy zatrudniać na zafałszowanych umowach cywilnoprawnych – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapytana, czy wszystkie umowy cywilnoprawne miałby zostać odsładkowane. 

Samozatrudnienie będzie wliczone do stażu pracy

– Chcemy łagodzić skutki tego uśmiecowienia, z którym polscy pracownicy mieli do czynienia przez lata (…) Już kończymy projekt i on wkrótce będzie skierowany do dalszych prac rządowych nad wliczaniem okresów zatrudnienia, czy to na jednoosobowej działalności gospodarczej, czy to umowach cywilnoprawnych, do stażu pracy – dodała Dziemianowicz-Bąk. 

Ministra wskazała, że sytuacja, w której osoba prowadząca własną firmę lub zatrudniona na tzw. śmieciówkach po przejściu na etat "jest traktowana tak, jakby dopiero zaczynała swoją karierę zawodową". Liczenie stażu pracy dla osób zatrudnionych na umowie o pracę wpływa m.in. na liczbę dni urlopu wypoczynowego (więcej na ten temat przeczytasz tutaj), otrzymanie dodatków stażowych oraz nagód jubileuszowych. 

DF

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *