Zabytkowa willa zburzona. Budynek miał 120 lat, sprawa trafi do prokuratury

Jak informują media, w weekend we Wrocławiu miało dojść do „ekspresowej rozbiórki” wiekowego budynku. Mowa o willi wybudowanej około 1900 r., która była wpisana do rejestru zabytków. Podjęcie kroków prawnych w tej sprawie zapowiedział dolnośląski konserwator zabytków, który zapewnia, że nikt z nim nie konsultował rozbiórki. Zdjęcie

Rozbiórka zabytkowej willi. Interweniował konserwator zabytków i policja. Źródło: Wikimedia Commons, Fot. pawulon / Fotopolska.eu /

Rozbiórka zabytkowej willi. Interweniował konserwator zabytków i policja. Źródło: Wikimedia Commons, Fot. pawulon / Fotopolska.eu / Reklama

Na ulicach polskich miast nadal znajduje się wiele pięknych, wybudowanych kilkadziesiąt lub więcej lat temu budynków, które przez mieszkańców są postrzegane jako element dziedzictwa kulturowego. Tak właśnie było w przypadku ponad 120-letniej willi zlokalizowanej przy ul. Kasprowicza 23 na Karłowicach we Wrocławiu. 

Zburzono zabytkową willę. „Nie było kierownika budowy ani książki budowy”

Z informacji przekazanych przez tuwroclaw.com wynika, że o sprawie zrobiło się głośno, gdy w sobotę rano zaniepokojony przechodzień poinformował miejscową policję o rozbiórce willi. 

Reklama

– Zgłosiła się do nas osoba, która tamtędy przechodziła i zauważyła, że trwa tam rozbiórka. Na miejsce udali się funkcjonariusze, budynek był już wtedy zburzony – powiedział w rozmowie z portalem Wojciech Jabłoński z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Dodał, że na działce znajdowało się dwóch mężczyzn, a jeden z nich był operatorem koparki. 

Choć z informacji i dokumentów, które robotnicy przekazali policji, wynika, że mieli stosowne pozwolenia na wykonanie tych prac, serwis zauważa, że „w oficjalnej bazie pozwoleń na budowy i rozbiórki nie ma informacji o zgodzie na jakiekolwiek prace w willi przy Kasprowicza”. 

Na miejscu zjawił się też dolnośląski konserwator zabytków, Daniel Gibski, który nakazał tymczasowe wstrzymanie prac. – Na miejscu nie było kierownika budowy ani książki budowy, do której wpisuje się adnotacje o wstrzymaniu prac – zauważył konserwator zabytków. 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, właściciel miał przekonywać konserwatora, że rozbiórka została zgłoszona do powiatowego inspektora nadzoru „ze względu na awaryjny stan i zagrożenie życia osób postronnych„. – Nie do końca mnie to przekonuje, bo z ogólnodostępnych materiałów z portalu głównego inspektora nadzoru budowlanego nie wynika, żeby zgłoszenie było. Poza tym to jest obowiązek każdego właściciela obiektu budowlanego, nie tylko zabytku – dbanie o stan techniczny i zabezpieczenie parceli przed dostępem osób postronnych, więc to są słabe argumenty – powiedział D. Gibski. 

Co ciekawe, wcześniej właściciel próbował uzyskać zgodę na rozbudowę willi o nowoczesne skrzydło tej samej wielkości. Ostatecznie jej nie uzyskał.

Rozwiń

Sprawa trafi do prokuratury. Za zniszczenie zabytków grożą surowe kary

W rozmowie z serwisem Daniel Gibski wyjaśnił, że rozbiórka nie była z nim konsultowana i zapowiedział podjęcie kroków prawnych. – Zawiadomiona została policja, skierowane zostanie zawiadomienie do prokuratury – powiedział konserwator. Za zniszczenie zabytku grożą surowe kary, nawet osiem lat więzienia. Sąd może też nakazać odbudowę obiektu, a także zasądzić nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości do wartości uszkodzenia zabytku.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Czas na deregulację Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *