Bruksela chce wyeliminować piece i kotły, wykorzystujące paliwa kopalne. Europarlament i Rada Unii Europejskiej zawarły już nieformalne porozumienie w tej sprawie, które wkrótce powinno zostać ostatecznie potwierdzone. Zgodnie z tym porozumieniem czeka nas ostatnie kilkanaście lat z piecami na gaz.
Zakaz pieców gazowych. Unia podała termin (East News, WOJCIECH OLSZANKA)
Wycofanie kotłów na gaz (i inne paliwa kopalne) w krajach Wspólnoty ma nastąpić ostatecznie do 2040 roku, ale pierwsze obostrzenia pojawią się już wcześniej. Tak zakłada porozumienie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 7 grudnia 2023 roku w sprawie nowelizacji dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Jego główne punkty znajdziemy w komunikatach na stronie internetowej PE.
Jak czytamy, najszybciej zmiany dotkną budynków publicznych. Obiekty te mają stać się zeroemisyjne już w 2028 roku. Z kolei w 2030 roku ten sam obowiązek będzie dotyczył wszystkich nowo wznoszonych budynków mieszkalnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19
„W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wprowadzić rozwiązania prowadzące do redukcji średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16 proc. do 2030 r. i o co najmniej 20-22 proc. do 2035 r.” – podaje Europarlament.
„Do 2030 r. państwa członkowskie będą musiały wyremontować 16 proc. budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 r. – 26 proc. budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej” – czytamy w komunikacie PE.
Zobacz także:
Setki tysięcy domów w Polsce będzie musiało być ocieplonych. Wymóg UE
Wycofanie pieców gazowych. Jest data
Finalny cel jest taki, żeby do 2040 roku wszystkie budynki były wolne od ogrzewania wykorzystującego paliwa kopalne, czyli również gaz. Natomiast już w 2025 roku państwa członkowskie nie będą mogły oferować dopłat do zakupu samodzielnych kotłów na paliwa kopalne. Wsparcie finansowe będzie możliwe tylko w przypadku hybrydowych systemów grzewczych, takich jak te łączące kocioł z instalacją solarną lub pompą ciepła.
Grudniowe porozumienie między europarlamentem a Radą Unii Europejskiej ma charakter nieformalny i musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzone przez obie te instytucje.
Zobacz także: