Co najmniej 200 mld euro strat zanotowała niemiecka gospodarka z powodu wojny w Ukrainie – szacują niemieccy eksperci. Choć dla wielu komentatorów kontrowersyjne może się wydawać szacowanie gospodarczych szkód w czasie, gdy w Ukrainie giną cywile, ekonomistom trudno jest nie zauważyć, że agresja Rosji w znaczącym stopniu przyczyniła się do wykolejenia „gospodarczej lokomotywy UE”, jaką jeszcze do niedawna byłą niemiecka gospodarka.
/123rf.com /123RF/PICSEL
„Koszty gospodarcze dla Niemiec po dwóch latach wojny w Ukrainie prawdopodobnie znacznie przekroczą 200 miliardów euro” – portal „Deutsche Welle” cytuje prezesa Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW), Marcela Fratzschera, z którym wywiad przeprowadziła gazeta „Rheinische Post”.
Bezpośrednie koszty wojny w Ukrainie dla Niemiec wynikają z wysokich cen energii
Co najbardziej uderzyło w niemiecką gospodarkę, po wybuchu wojny w Ukrainie? Eksperci szacują, że wysokie koszty energii kosztowały niemiecką gospodarkę przynajmniej 100 mld euro już w 2022 roku, gdy ceny oszalały, a Europa musiała budować nowy portfel zamówień unikając gazu z Rosji.
Reklama
„W szczególności wysokie koszty energii zmniejszyły wzrost gospodarczy w Niemczech o 2,5 punktu procentowego lub 100 miliardów euro w 2022 roku i o podobną kwotę w 2023 roku” – stwierdził cytowany przez „Rheinische Post” i „Deutsche Welle” szef DIW.
Pośrednie koszty wojny w Ukrainie to zmiany geopolityczne wpływające na kontakty gospodarcze
Niemieccy eksperci nie mają wątpliwości, że w gospodarkę mocno uderzają też pośrednie koszty związane z wojną w Ukrainie.
Dodatkowe koszty miałyby wynikać z eskalacji konfliktów geopolitycznych i geoekonomicznych, zwłaszcza z Chinami. „Nad wyraz mocno uderzyło to w firmy eksportowe” – czytamy w „DW”, które cytuje Marcela Fratzschera (szefa DIW).
Koszty wojny w Ukrainie najmocniej uderzają w najmniej zamożnych Niemców
Wspomniany Marcel Fratzscher zwraca uwagę, że wojna w Ukrainie najmocniej uderzyła w najmniej zamożnych Niemców.
„Koszty wojny w Ukrainie szczególnie mocno uderzają w osoby o niskich dochodach, ponieważ inflacja ma na nich dwa do trzech razy większy wpływ niż na osoby o wysokich dochodach” – uważa szef DIW.
Dodajmy za „Rheinische Post”, że – według badania Instytutu Niemieckiej Gospodarki – wojna w Ukrainie kosztowała Niemcy dotąd ok. 240 mld euro. „Podczas gdy straty w 2022 r. wyniosły około 100 mld euro, w 2023 r. wzrosły do ponad 140 mld euro” – czytamy.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL