Spółka Arche, znana z działalności w branży deweloperskiej i hotelarskiej, sfinalizowała transakcję zakupu warszawskiego Fort Szczęśliwice. Wcześniej działka z ruinami wojskowych zabudowań z XIX wieku była w rękach tureckiego biznesmena Sabriego Bekdasa. Nowy właściciel, który zapłacił za 10-hektarowy teren 15 mln dolarów, specjalizuje się w rewitalizacji zabytkowych budynków. Już wiadomo, co może powstać na terenie Fortu.
/Marek Wiśniewski/Puls Biznesu/Forum, Przemysław Wierzchowski/Reporter /
Należąca do Władysława Grochowskiego firma Arche po raz pierwszy poinformowała o swoich planach w czerwcu tego roku. W środę, 29 listopada, o finalizacji zakupu napisał branżowy portal PropertyNews.pl. Transakcja dotyczy działki po wewnętrznej stronie fosy i drogi dojazdowej łączącej ją z ul. Śmigłowca. Na terenach na zewnątrz fosy znajdują się ogródki działkowe.
/Google Maps /
Dotychczasowy właściciel, turecki biznesmen Sabri Bekdas, zainkasował za 10-hektarową działkę w atrakcyjnym punkcie stolicy 15 mln dolarów netto. Sam przejął ten teren w 2004 roku od Agencji Mienia Wojskowego. Jak przypomina Wyborcza.pl, inwestor chciał tam wybudować zespół hoteli i centrum konferencyjne, jednak na tak intensywną zabudowę nie pozwalał plan zagospodarowania przestrzennego. W związku z brakiem możliwości realizacji planów, Sabri Bekdas od dłuższego czasu szukał kupca.
Reklama
Fort Szczęśliwice zmienia właściciela. Co może powstać na historycznym terenie?
Portal zaznacza, że w ramach planu, który dopuszcza przewiduje dla tego terenu funkcje hotelowe, gastronomiczne lub biurowe, Fort Szcześliwice może przejść zmiany, ale nie tak daleko idące. Pod zabudowę może pójść nie więcej niż 20 proc. powierzchni wewnątrz dawnej fosy, a wysokość budynków nie może przekraczać 13,5 m. Dodatkowym obostrzeniem jest to, że 60 proc. terenu musi pozostać zielone.
Historyczne zabudowania nie są wpisane do rejestru zabytków, a jedynie do ewidencji, co ułatwia działania. Do rozpoczęcia prac zgodnych z wspomnianym planem potrzebna jest jednak zgoda konserwatora zabytków.
– Widzimy w tym miejscu spory potencjał – mówił w czerwcu portalowi Wyborcza.pl Piotr Grochowski z Arche. Firma specjalizuje się w inwestycjach związanych z rewitalizacją zabytkowych budynków. Jednym z jej flagowym projektów jest hotel na terenach dawnej cukrowni w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie). Spółka pod koniec 2021 roku roku nabyła również teren po Królewskiej Fabryce Papieru w podwarszawskim Konstancinie. Za 56 hektarów gruntu zapłaciła wówczas 13 mln euro. Planuje tam wybudować osiedle mieszkaniowe wraz z punktami usługowymi.
Fort Szczęśliwice powstał w latach 80. XIX wieku. Był jednym z fortów pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa. Podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku fort został opanowany przez Niemców. Po II wojnie światowej na terenie fortu wybudowano garaże, po których pozostały fundamenty. Działała tam również strzelnica. Zachowały się wały, dwa budynki koszar czołowych i ruiny kaponier barkowych. Od lat na terenie działki dzieje się niewiele, a historyczna zabudowa podlega dalszej degradacji, m.in. za sprawą aktów wandalizmu.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL