Mamy demokratyczne zasady i one są realizowane, ostatnie wybory to pokazują przy wielkiej frekwencji, najwyższej jak do tej pory te wybory się odbyły, został wyłoniony zwycięzca wyborów, w tej chwili trwają parlamentarne procedury i konstytucyjne jeśli chodzi o formowanie nowego rządu – mówił w Dubaju, w czasie spotkania z dziennikarzami, prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda
Andrzej Duda był pytany w Dubaju m.in. o powołanie rządu Donalda Tuska, którego powstanie jest bardzo prawdopodobne, w związku z tym, że Mateusz Morawiecki, któremu prezydent powierzył misję sformowania rządu, nie ma większości w parlamencie. Taką większością dysponuje natomiast koalicja KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy, która wyraża gotowość do powołania rządu na czele z Donaldem Tuskiem.
Andrzej Duda o powołaniu rządu Donalda Tuska: Wszystko zgodnie z konstytucyjnymi terminami
– Nie będę przeciągał i nie będę tego opóźniał. Są ku temu odpowiednie przepisy, w tym terminy konstytucyjne. Proszę zwrócić uwagę, że wręczyłem choćby misję premierowi Morawieckiemu do formowania nowego rządu natychmiast po złożeniu przez niego dymisji. Mogłem to zrobić kilka dni później – mówił prezydent odpowiadając na pytanie o powołanie rządu Tuska.
– Wszystko, zapewniam, będzie zgodnie z konstytucyjnymi terminami – podkreślił.
Kiedy dojdzie do powołania rządu Donalda Tuska?
11 grudnia o godzinie 10 rano premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić w Sejmie exposé, po którym odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu.
PiS nie dysponuje większością w parlamencie (po wyborach z 15 października dysponuje 194 mandatami) i nie ma koalicjanta, który mu taką większość zapewnia. Mimo to prezydent Andrzej Duda w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Rząd Morawieckiego został powołany przez prezydenta 27 listopada.
Jeśli rząd nie uzyska 11 listopada wotum zaufania w parlamencie, uruchomiony zostanie tzw. drugi krok konstytucyjny, w którym to Sejm bezwzględną większością wskazuje kandydata na premiera. Kandydatem większościowej koalicji KO, Polska 2050, PSL i Nowej Lewicy jest Donald Tusk. Koalicja ta dysponuje 248 mandatami w Sejmie.
Ze słów Szymona Hołowni wynika, że w przypadku odrzucenia wniosku o wotum zaufania dla rządu Morawieckiego będzie on chciał przeprowadzić drugi krok konstytucyjny jeszcze tego samego dnia.
Z deklaracji prezydenckich ministrów wynika, że rząd Donalda Tuska mógłby zostać zaprzysiężony 13 grudnia.
A co z opinią odwołanych już przez Sejm członków komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która uważa, że m.in. Tuskowi nie należy powierzać stanowisk związanych z bezpieczeństwem państwa?
– Komisja wyraziła swoje zdanie. Prezentowane były od pewnego czasu różnego rodzaju dowody pokazujące działalność pana Donalda Tuska także jako premiera. Obywatele mają prawo oceniać. Różne dokumenty były prezentowane już wcześniej. Komisja zajęła stanowisko. Obywatele decydują. Mamy demokratyczne zasady i one są realizowane, ostatnie wybory to pokazują przy wielkiej frekwencji, najwyższej jak do tej pory te wybory się odbyły, został wyłoniony zwycięzca wyborów, w tej chwili trwają parlamentarne procedury i konstytucyjne jeśli chodzi o formowanie nowego rządu. Zobaczymy czy premierowi Morawieckiemu uda się uzyskać większość parlamentarną na poparcie jego gabinetu. Jeżeli nie – będzie tzw. drugi krok konstytucyjny. Będzie kandydat na premiera wskazany przez posłów – odparł prezydent.
Czy prezydent podpisze ustawę ws. finansowania in vitro z budżetu?
A co z ustawą o finansowaniu in vitro z budżetu, którą przyjął Sejm? Jeśli przyjmie ją Senat ustawa trafi na biurko prezydenta.
– Zapoznam się z tą ustawą. Proszę pamiętać, że w takich sprawach jest to decyzja posłów. Mamy Sejm świeżo wybrany przez obywateli. Pochylę się nad tymi przepisami jak nad każdą ustawą – zapowiedział Duda.
– Natomiast absolutnie podchodzę do tego bardzo spokojnie. Posłowie jako przedstawiciele wybrani przez społeczeństwo mają prawo decydować w sprawach ważnych. I taką decyzję podejmują. Ja oczywiście to rozważę – dodał.
Prezydenta pytano też o zapisy dotyczące wiatraków w ustawie o mrożeniu cen energii przygotowywanej przez nową większość.
– Przy każdym elemencie transformacji trzeba uwzględniać ten element sprawiedliwości, czyli dbania o poziom życia, o bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Z tego punktu widzenia każde takie rozwiązanie powinno być oceniane. Przyjdzie do mnie ta ustawa, będzie uchwalona przez parlament, będzie w tej sprawie podejmowana decyzja – powiedział.