Krajowy System e-Faktur, czyli fakturowa rewolucja. Duże zmiany dla przedsiębiorców

Już za kilka miesięcy część przedsiębiorców czekają spore zmiany w zakresie wystawiania faktur. Od 1 lipca 2024 roku wchodzi obowiązek e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przygotować się do wprowadzenie nowego narzędzia w swoich firmach lub ustalić plan działania z biurem rachunkowych, z którego usług korzystają.

Rewolucja w fakturach. Już wkrótce firmy zmienią system

fot. Bacho / / Shutterstock

Rewolucja fakturowa docelowo dotknie wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce. Wcześniej z nowymi obowiązkami muszą poradzić sobie czynni podatnicy VAT. A dopiero kilka miesięcy później podatnicy zwolnieni z podatku od towarów i usług. Faktury ustrukturyzowane można wystawiać z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi, które udostępnia Ministerstwo Finansów (e-mikrofirma) oraz przy użyciu programów komercyjnych.

Nadchodzi koniec faktur papierowych

Krajowy System e-Faktur ( KSeF) jest ogólnopolskim system teleinformatyczny, który ma służyć do wystawiania, przechowywania oraz wysyłania faktur ustrukturyzowanych (tzw. e-faktur). Docelowo każdy przedsiębiorca będzie mógł w ramach KSeF wystawić fakturę sprzedaży w ustrukturyzowanej formie. Za pośrednictwem systemu możliwe będą również inne opcje związane z zarządzeniem dostępem do systemu oraz nadawaniem uprawnień. Po wprowadzeniu danych do KSeF każda faktura otrzymuje unikalny numer identyfikujący, po czym zostaje zweryfikowana pod kątem zgodności danych ze wzorem faktury ustrukturyzowanej. Faktura ustrukturyzowana będzie uznana za wystawioną i doręczoną w momencie przydzielenia jej numeru identyfikującego.

ReklamaZobacz takżePolecamy: Konto Firmowe Godne Polecenia, za 0 zł za otwarcie i prowadzenie. Bez warunków, bezterminowo, z bonusami do 2400 zł

Jak podaje Ministerstwo Finansów nowy system ma być kolejnym narzędziem uszczelniania systemu podatkowego w Polsce. “KSeF zapewnia możliwość bieżącego monitorowania transakcji i tym samym ogranicza potrzebę prowadzenia działań kontrolnych” – tłumaczy resort.

Krajowy System e-Faktur – obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych

Tak jak wspomnilaliśmy obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy wykorzystaniu KSeF podzielony jest na dwie tury. W pierwszej z nich tj. od 1 lipca 2024 r. znajdują się czynni podatnicy VAT. Natomiast od 1 stycznia 2025 r. przepisy będą obligować wszystkich przedsiębiorców z siedzibą w Polsce do skorzystania z narzędzia.  

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Krajowy System e-Faktur – terminy wejście w życie obowiązku dla przedsiębiorców

Data

Kogo dotyczy obowiązek

1 lipca 2024 r.

Czynnych podatników VAT

1 stycznia 2025 r.

Podatników zwolnionych podmiotowo i przedmiotowo z VAT

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Obecnie, od początku 2022 roku przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Za pośrednictwem udostępnionych przez Ministerstwo Finansów narzędzi dostępne jest testowe środowisko, w którym można wystawiać faktury elektroniczne. Cześć firm oferujących programy komercyjne również zintegrowały swoje środowiska z Krajowym System e-Faktur. W takim przypadku przedsiębiorca powinnien sprawdzić, czy za dodatkową usługę trzeba zapłacić, czy jest dostępna w ramach obowiązujące licencji/pakietu. 

KSeF jako centralny rejestr faktur elektronicznych

Na czym polega zmiana? Przedsiębiorcy po dacie wejścia w życie obowiązku będą musieli za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur wystawiać faktury ustrukturyzowane dokumentujące sprzedaż. Każdy dokument otrzyma indywidualny numer. 

KSeF jest systemem teleinformatycznym służącym do:

  • nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z KSeF oraz powiadamiania podmiotów o nadanych uprawnieniach lub ich odebraniu;
  • uwierzytelnienia oraz weryfikacji uprawnień do korzystania z KSeF;
  • wystawiania faktur ustrukturyzowanych (e-Faktur) oraz ich przechowywania;
  • oznaczania e-Faktur numerem identyfikującym przydzielonym w KSeF;
  • analizy i kontroli prawidłowości danych z e-Faktur;
  • otrzymywania e-Faktur oraz dostępu do nich;
  • powiadamiania podmiotów o: dacie i czasie wystawienia e-Faktury oraz numerze identyfikującym e-Fakturę; przydzielonym w KSeF oraz dacie i czasie jego przydzielenia; dacie i czasie odrzucenia faktury w przypadku jej niezgodności z wzorem; braku możliwości wystawienia e-Faktur – w przypadku niedostępności KSeF; powiadamiania podmiotów o braku uprawnień do korzystania z KSeF.

Z KSeF-u nie będą więc musiały korzystać firmy zarejestrowane na VAT, które nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności dla celów VAT w Polsce, podobnie jak podmioty zagraniczne bez rejestracji na VAT w Polsce.

Kto i od kiedy musi wdrożyć KSeF?

Zgodnie z przepisami na pierwszy ogień przy wdrożeniu obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych idą czynni podatnicy VAT. Oznacza to w praktyce, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy “są na Vacie” od 1 lipca 2024 r. muszą posługiwać się nowym narzędziem w celu wystawiania faktur. Pół roku później – od 1 stycznia 2025 r. – przepisy obligują do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur także podmioty zwolnione z VAT: przedmiotowo i podmiotowo.

Dzień biznesmena w Bankier.pl

  • Jak wypłacić pieniądze ze spółki i zapłacić jak najmniejszy podatek?
  • Rewolucja w fakturach. Już wkrótce firmy zmienią system
  • Jak zarobić pierwszy milion? Podpowiada ktoś, kto już ma ich kilka na swoim koncie [Wywiad]
  • Inflacja, niepewność rynku czy rosnące koszty pracy? Wiemy, czego boją się przedsiębiorcy
  • Przedsiębiorca na chorobowym. Co wolno, a co jest zakazane?

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Do grupy podatników zwolnionych podmiotowe z VAT zaliczają się przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła łącznie kwoty 200 000 zł. Warto pokreślić, że do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku dochodowego.

Jednak nie wszystkie braże mają prawo do zwolnienia przedmiotowego. Zgodnie z przepisami nie mogą korzystać z niego podatnicy, którzy dostarczają towary wymienione w załączniku nr 12 do ustawy o VAT, towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym (z wyjątkami), budynki, budowle lub ich części, tereny budowlane, nowe środki transportu, następujące towary, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie – towary te to: preparaty kosmetyczne i toaletowe, komputery, wyroby elektroniczne i optyczne, urządzenia elektryczne, maszyny i urządzenia, gdzie indziej niesklasyfikowane, hurtowo i detalicznie części i akcesoria do: pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, motocykli.

Zwolnienie przedmiotowe nie obejmuje także przedsiębiorców, którzy świadczą usługi: prawnicze, jubilerskie, ściągania długów, w tym factoringu oraz w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Zwolnienie przedmiotowe z VAT

Z kolei zwolnienie przedmiotowe z VAT obowiązuje w wybranych branżach. Katalog czynności, które podlegają zwolnieniu, został wymieniony w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Z przepisów wynika, że zwolnienie przedmiotowe obejmuje m.in. usługi w zakresie opieki medycznej, usługi transportu sanitarnego, usługi finansowe, powszechne usługi pocztowe czy dostawę złota dla Narodowego Banku Polskiego.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *