Za nami kolejny weekend października obfitujący w bardzo ciekawe wydarzenia. Poniżej wybór najciekawszych danych i wykresów – szczególnie dla tych, którzy nie śledzili rynków finansowych bardzo dokładnie. Zapraszamy na ich skrót:
1. Pieniądza znów przybywa szybciej. Dezinflacja zagrożona?
Przez poprzednie miesiące jednym z argumentów na rzecz trendu dezinflacyjnego była malejąca dynamika podaży pieniądza. Ale statystyki za wrzesień pokazały nieoczekiwanie silny wzrost agregatu M3.
2. Turcy jadą ze stopami do 35%. Kredyt najdroższy od 20 lat
Bank centralny Turcji nie odpuszcza twardego antyinflacyjnego kursu i ponownie zdecydował się na ostrą podwyżką stóp procentowych. W ten sposób koszty kredytu nad Bosforem osiągnęły najwyższy poziom od 20 lat.
3. EBC przerwał serię podwyżek stóp procentowych. Czas na „wyżej na dłużej”?
Po raz pierwszy od lipca 2022 roku Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Rynek ocenia, że najwyższe od 22 lat koszty kredytu w strefie euro pozostaną z nami na dłużej.
4. Pandemia przeszkodziła, uchodźcy pomogli. Tak rosły stawki najmu w Warszawie
Średnio od 36 do 41 proc. wzrosły w ciągu ostatnich czterech lat średnie ceny ofertowe najmu w Warszawie – wynika z danych Otodom Anatylics. Wbrew pozorom przez większą część tego okresu byliśmy jednak świadkami obniżającej się wyceny czynszów. W tym czasie średnia wycena mieszkań w stolicy rosła dwa razy szybciej.
5. Październikowy rajd złota. Metal przeciwko reszcie rynków
W niespełna trzy tygodnie dolarowe notowania złota wzrosły o blisko 10 proc. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że królewski metal zyskiwał na przekór rosnącym realnym stopom procentowym w USA oraz mocnemu dolarowi.
6. Liczba ludności Polski znowu spadła. GUS pokazał nowe dane
Nieco ponad tydzień temu GUS poinformował o liczbie ludności Polski na koniec I półrocza 2023 roku. Teraz ukazał się wstępny szacunek liczby ludności na koniec III kwartału '23. Mówiąc krótko – nie jest dobrze.
7. Amerykańska gospodarka zdecydowanie przyspieszyła
Trzeci kwartał przyniósł mocne przyspieszenie w największej gospodarce świata. Annualizowane tempo wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych było najwyższe od niemal dwóch lat.