Komisja Europejska (KE) wydała pozytywną opinię dotyczącą planowanej fuzji tureckiej firmy Arçelik i amerykańskiego giganta Whirlpool w sektorze dużych urządzeń gospodarstwa domowego w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Według komisji połączenie nie budzi obaw o monopolizację rynku. Wcześniej swoje zastrzeżenia co do fuzji wyraził brytyjski urząd antymonopolowy CMA.
/SCOTT OLSON / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / GETTY IMAGES VIA AFP /
Reklama
„Fuzja nie budzi obaw w zakresie konkurencji” – możemy przeczytać w opublikowanym komunikacie KE na temat przejęcie przez turecką firmę Arçelik działalności Whirlpoola w zakresie dużych urządzeń gospodarstwa domowego w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Komisja zdecydowała się wyrazić zgodę na dokonanie transakcji.
Wcześniej brytyjski urząd antymonopolowy (CMA) wszczął postępowanie na temat fuzji. Według organu, gdyby doszło do połączenia, nowy podmiot byłby największym dostawcą pralek, suszarek, zmywarek i innych urządzeń gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii – cały rynek ma być warty 3,8 mld funtów.
Fuzja tureckiego Arçelika i amerykańskiego Whirlpoola. Komisja Europejska wyraziła zgodę
Zgłoszenie dotyczące koncentracji zostało przesłane do KE 18 września tego roku. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek 23 października. Według komisji przejęcie wyłącznej kontroli nad działalnością Whirlpool Corporation w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce przez Arcelik A.S. z Turcji nie budzi podejrzeń. KE rozwiała tym samym wątpliwości brytyjskiego urzędu.
„Komisja stwierdziła, że transakcja nie budzi obaw w zakresie konkurencji, w szczególności ze względu na obecność alternatywnych dostawców w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w których obie strony prowadzą działalność. Transakcja została zbadana w ramach zwykłej procedury kontroli fuzji” – możemy przeczytać w opublikowanym przez KE komunikacie.
W ramach fuzji ma powstać całkowicie nowy podmiot złożony z europejskich biznesów Arçelika i Whirlpoola – podaje agencja Reutera. Transakcja ma umożliwić firmom połączenie portfeli produktów, marek i obecność lokalną.
Połączenie gigantów na rynku AGD. Ma obejść się bez zwolnień
„Cieszymy się, że Komisja Europejska udzieliła bezwarunkowej zgody na proponowaną przez nas transakcję z firmą Arçelik mającą na celu utworzenie nowej europejskiej firmy produkującej sprzęt AGD” – napisało biuro prasowe Whirlpool. Biuro podkreśla jednak, że transakcja nie zostanie sfinalizowana do czasu pozyskania wszystkich niezbędnych zgód.
Pracownicy na ten moment mogą spać spokojnie. Na razie nie ma mowy o zwolnieniach czy zamykaniu fabryk – taka opcja na ten moment ma wydawać się mało prawdopodobna.
Arçelik to turecki producent sprzętu AGD. Posiada 30 zakładów produkcyjnych w 9 krajach. Produkuje urządzenia do swoich dziewięciu marek: Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, ElektraBregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus, Dawlance, Voltas Beko.
Whirlpool to amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Benton Harbor w stanie Michigan, zajmujące się produkcją i sprzedażą sprzętu AGD. Firma jest trzecim największym producentem sprzętu AGD w naszym kraju. Do głównych produktów produkowanych przez firmę należą pralki, chłodziarki oraz urządzenia kuchenne. Do Whirlpool Corporation, oprócz marki Whirlpool, należą: Ariston, Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg, Polar, Laden i Bauknecht.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL