Nadchodzą zmiany w programie Czyste Powietrze – zapowiedział Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dofinansowanie nie będzie przyznawane do niskich jakościowo pomp ciepła. Zmiany mają być potrzebne przez to, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystywali rządowe dotacje i zawyżali ceny pomp.
/123RF/PICSEL
Reklama
W ramach programu Czyste Powietrze nie uzyskamy dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Rozważane jest ograniczenie przyznawania dotacji wyłącznie do urządzeń należących do klasy A++ lub wyższej.
Zmiany w programie Czyste Powietrze. Nieuczciwi sprzedawcy zawyżali ceny, czerpali duże zyski z dotacji
NFOŚiGW chce wykluczyć możliwość przydzielania dotacji na urządzenia, których deklarowane dane techniczne nie spełniają rzeczywistych parametrów urządzenia.
Dofinansowania będą udzielane tylko tym urządzeniom, które zostały wpisane na zamkniętą listę ZUM (Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów) – dotyczy ona pomp ciepła. Ewidencję prowadzi Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
Aby pompa ciepła została wpisana na listę, producent będzie musiał złożyć wniosek wraz z raportem z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium z odpowiednimi certyfikatami – ma to zapewnić transparentność przyznawania dotacji.
Zmiany miały być konsultowane z branżą, która zmaga się z nieuczciwymi producentami i od jakiegoś czasu podnosi temat nieuczciwych praktyk. Część z nich zawyżała ceny urządzeń, przez co miało dochodzić do sytuacji, w których cena pompy ciepła kosztującej 10 tys. zł, szła do góry nawet o 100 proc., przez co niektórzy sprzedawcy zyskiwali spore pieniądze na nieuczciwej marży.
Zmiany przepisów mają pomóc osobom planującym zakup pompy w wyborze odpowiedniego urządzenia za uczciwą cenę. – Nabywcy mają problem w odróżnieniu wysokiej jakości urządzeń od tych, które nie spełniają takich wymagań – podkreśla Izba Gospodarcza Urządzeń OZE.
Pompy ciepła będą musiały spełniać wyśrubowane parametry
Pismo ws. rekomendowanych zmian w programie Czyste Powietrze dotyczących odpowiednich parametrów pomp ciepła NFOŚiGW przesłał do ministerstwa klimatu i środowiska.
Jakie wymagania będą musiały spełniać pompy ciepła – fundusz proponuje kilka rozwiązań:
- stosowanie naturalnego czynnika roboczego,
- minimalna sprawność sezonowa dla klimatu chłodnego,
- moc akustyczna,
- dotowane tylko urządzeń o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (A++ lub wyższej)
Czyste Powietrze: Dofinansowanie nie tylko na wymianę kopciuchów
Program Czyste Powietrze zakłada redukcję szkodliwego wpływu człowieka na środowisko naturalne poprzez wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na takie, które spełniają najwyższe normy jakościowe i środowiskowe.
Pieniądze można otrzymać na wymianę starych pieców (tzw. kopciuchów) na nowoczesne piece (np. na pellet), pompy ciepła, wymianę okien czy kompleksową termomodernizację budynków.
Najwyższe dofinansowanie, nawet do 136 200 zł, można uzyskać w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL