Wielkie zasoby ropy i gazu. Jest zgoda na wydobycie

Rosebank – największe dotąd „uśpione” brytyjskie złoże ropy i gazu na Morzu Północnym dostało zgodę na eksploatację. Zgoda brytyjskich organów regulacyjnych otwiera drogę do wydobycia, które – jak się ocenia – przyniesie miliardy funtów brytyjskiej gospodarce i pozwoli na stworzenie wielu miejsc pracy. Jest jednak problem – wydobycie z Rosebank spowoduje znaczący wzrost emisji CO2. Zdjęcie

Na zdj. jedna z platform wiertniczych na Morzu Północnym. Zdj. ilustracyjne /Lukasz Zakrzewski/REPORTER /Reporter

Na zdj. jedna z platform wiertniczych na Morzu Północnym. Zdj. ilustracyjne /Lukasz Zakrzewski/REPORTER /Reporter

Reklama

Miejsca pracy i miliardy funtów, jakie (Rosebank) przyniesie naszej gospodarce, pozwolą nam uzyskać większą niezależność energetyczną, dzięki czemu będziemy bardziej zabezpieczeni przed tyranami, takimi jak Putin

Claire Coutinho, minister bezpieczeństwa energetycznego

Na największym nieeksploatowanym brytyjskim złożu ropy naftowej i gazu ziemnego mogą rozpocząć się prace związane z wydobyciem – ogłosił w środę urząd regulacyjny NSTA. Szacuje się, że w złożu Rosebank na Morzu Północnym znajduje się 500 mln baryłek ropy naftowej.

Ruszy wydobycie ropy i gazu na złożu Rosebank? Ogromne kontrowersje

Sprawa wydania zgody na eksploatację zarówno Rosebank, jak i wszystkich nowych złóż na Morzu Północnym, budzi w Wielkiej Brytanii ogromne kontrowersje ze względu na wpływ paliw kopalnych na zmiany klimatu. Oblicza się, że wydobycie ropy i gazu z Rosebank spowoduje wyemitowanie do atmosfery 200 mln ton dwutlenku węgla.

Brytyjski rząd przekonuje, że inwestuje w energię odnawialną, ale odejście z dnia na dzień od paliw kopalnych, nie jest możliwe, więc lepiej używać własnych zasobów niż importować ropę i gaz.

Eksploatacja złoża na Morzu Północnym przyniesie miliardy funtów i da nowe miejsca pracy

„Miejsca pracy i miliardy funtów, jakie (Rosebank) przyniesie naszej gospodarce, pozwolą nam uzyskać większą niezależność energetyczną, dzięki czemu będziemy bardziej zabezpieczeni przed tyranami, takimi jak Putin. Będziemy nadal wspierać brytyjski przemysł naftowy i gazowy, aby wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne, rozwijać naszą gospodarkę i umożliwić przejście na tańszą, czystszą energię” – oświadczyła minister bezpieczeństwa energetycznego Claire Coutinho.

Krytycy wskazują jednak, że 80 proc. ropy naftowej produkowanej w Wielkiej Brytanii i tak nie trafia na rynek wewnętrzny, lecz jest eksportowane.

Właścicielami licencji na wydobycie z Rosebank są m.in. Norwegowie

Właścicielami licencji na wydobycie ropy i gazu ze znajdującego się ok. 120 km na zachód od szkockiego archipelagu Szetlandów pola Rosebank są norweski państwowy koncern Equinor oraz firma Ithaca Energy. Szacowały one w przeszłości, że jeśli wydobycie ropy zacznie się w 2026 r., do 2030 r. z Rosebank pochodzić będzie 8 proc. ropy wydobywanej na brytyjskich wodach, a uruchomienie wydobycia przyniesie brytyjskiej gospodarce 8,1 mld funtów w postaci bezpośrednich inwestycji.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Beata Drzazga: Nie biura, a ludzie tworzą firmy INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *