Sondaż: Czy Szymon Hołownia jest dobrym marszałkiem Sejmu? Tak odpowiedzieli Polacy

Jak Polacy oceniają sposób, w jaki Szymon Hołownia pełni funkcję marszałka Sejmu? Sprawdziliśmy to w badaniu przeprowadzonym przez SW Research dla „Rzeczpospolitej”.
Sondaż: Czy Szymon Hołownia jest dobrym marszałkiem Sejmu? Tak odpowiedzieli Polacy - INFBusiness

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Foto: PAP/Radek Pietruszka

qm

Reklama

Szymon Hołownia został wybrany na marszałka Sejmu w listopadzie 2023 roku jako kandydat Trzeciej Drogi w ramach umowy koalicyjnej, zawartej przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę. Zgodnie z tym porozumieniem miał pełnić tę funkcję tylko w pierwszej połowie kadencji – do jesieni 2025 roku, kiedy jego miejsce miałby zająć przedstawiciel Lewicy – typowany do tej roli był Włodzimierz Czarzasty. Od początku w mediach oraz w komentarzach polityków opozycji Hołownia był szykanowany jako „marszałek rotacyjny”, co miało podważać jego znaczenie i akcentować tymczasowość jego pozycji w Sejmie.

Reklama Reklama

W ostatnich tygodniach Hołownia zaczął sugerować, że jego ustąpienie może być wcale niepewne. – Ja się nie przywiązuję – zapewniał w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. – Umowa koalicyjna obowiązuje, ale jeśli słyszymy, że ma być renegocjowana, to jesteśmy gotowi do tego, aby podjąć się renegocjacji w kilku aspektach i na pewno nie będzie tak, że będziemy negocjować wyłącznie kwestię marszałkowania w Sejmie – mówił. Tłem tych roszad są negocjacje w koalicji rządzącej dotyczące rekonstrukcji rządu i „nowego otwarcia” po przegranych przez Rafała Trzaskowskiego wyborach prezydenckich.

W środę Czarzasty ogłosił, że rekonstrukcja rządu zostanie opóźniona co najmniej o tydzień. Współprzewodniczący Nowej Lewicy poinformował, że to Hołownia wystąpił z wnioskiem o przesunięcie daty zmian, z uwagi na sytuację wewnętrzną w jego partii. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że również nowy termin nie jest pewny, ponieważ nie wszystkie szczegóły rekonstrukcji zostały jeszcze ustalone – poza wielokrotnie omawianym w mediach ogólnym kierunkiem (superresort gospodarczy, konsolidacja energetyki itd.).

Wcześniej europoseł Michał Kobosko w rozmowie z „Rz” przekonywał, że najlepszym sygnałem „nowego otwarcia” byłoby dołączenie do rządu Hołowni i Czarzastego. Jednak to oznaczałoby, że ten drugi nie będzie od listopada marszałkiem Sejmu, co wynika z obowiązującej umowy koalicyjnej. Czarzasty nie jest gotów na to przystać. W środę Hołownia ogłosił, że na stanowisko wicepremiera rekomenduje Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, obecną minister funduszy i polityki regionalnej, jednak zaznaczył, że nie jest to jeszcze oficjalna decyzja całej Polski 2050.

Reklama Reklama Reklama

Szymon Hołownia przestanie być marszałkiem Sejmu? Tak Polacy ocenili w sondażu jego pracę

Jak Polacy postrzegają sposób, w jaki Szymon Hołownia sprawuje funkcję marszałka Sejmu? O to zapytaliśmy w badaniu, przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez agencję SW Research. 

Z badania wynika, że 40 proc. badanych pozytywnie ocenia pracę lidera Polski 2050 jako marszałka izby niższej parlamentu, przy czym odpowiedź „zdecydowanie dobrze” wybrało 8,7 proc. ankietowanych, a „raczej dobrze” – 31,3 proc. Przeciwnego zdania jest łącznie 27,6 proc. respondentów. 18 proc. pytanych wyraża „raczej złe” zdanie o pracy marszałka Hołowni, a 9,6 proc. – „zdecydowanie złe”. 

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Niemal co trzeci respondent (32,5 proc.) nie ma zdania w tej kwestii. – Mężczyźni (44 proc.) częściej niż kobiety (36 proc.) pozytywnie oceniają sprawowanie funkcji marszałka przez Szymona Hołownię. Przekonanie to rośnie wraz z wiekiem (do 24 lat – 37 proc., powyżej 50 lat – 42 proc.). Niemal połowa badanych (47 proc.) z miast o liczbie mieszkańców od 20 do 99 tys. oraz podobne odsetki osób z dochodem do 3000 zł netto (46 proc.) i respondentów z wykształceniem

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *