Piątego pełnego dnia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) załoga misji Ax-4, w tym Sławosz Uznański-Wiśniewski, kontynuowała różne polskie eksperymenty. Obejmowały one sesję badawczą skupioną na pomiarze poziomu stresu astronautów przy użyciu elektroencefalografii, o czym poinformowała w środę Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).
Jak podaje POLSA w komunikacie prasowym, wśród testów przeprowadzonych w ramach polskiej misji IGNIS znalazł się EEG Neurofeedback, czyli trening mózgu w zakresie radzenia sobie ze stanami psychicznymi poprzez wykorzystanie danych o falach mózgowych zebranych za pomocą elektroencefalografii (EEG).
Naukowcy z Polski, USA, Indii i Węgier kontynuowali również badania nad zmianami mikrobiomu jelitowego w kosmosie (Human Gut Microbiota), oceniali skuteczność monitorów pracy serca wyposażonych w czujniki nanomateriałowe (MXene na niskiej orbicie okołoziemskiej), badali środowisko akustyczne i poziom hałasu na ISS (Wireless Acoustics) oraz oceniali PhotonGrav, urządzenie umożliwiające sterowanie obliczeniami za pomocą mózgu.
Uznański-Wiśniewski ułatwił również dwie demonstracje eksperymentów edukacyjnych — jedną wykorzystującą powszechne obiekty na pokładzie ISS i drugą badającą zachowanie cieczy w mikrograwitacji. POLSA szacuje, że po pięciu pełnych dniach na ISS misja załogi Axiom jest ukończona w 36,8 procentach.
Na środę zaplanowano dwie transmisje na żywo z polskim astronautą: z udziałem publiczności zgromadzonej w budynku EC-1 w Łodzi (11:35) oraz dyskusję z ministrem rozwoju i technologii (13:15).
Jak stwierdził Axiom Space, organizator misji, dodatkowe badania przeprowadzone tego dnia obejmowały eksplorację zachowania sinic i mikroalg w kosmosie, a także eksperyment mający na celu ocenę wpływu promieniowania kosmicznego na DNA muszek owocowych. Badania te mają na celu utorowanie drogi do przyszłych badań nad tym, jak ulepszyć ludzkie DNA i chronić je przed promieniowaniem podczas misji kosmicznych.