Luka VAT się zmniejszyła, dane ujawnił Andrzej Domański. „Wyciągamy wnioski i reagujemy”

Minister finansów ujawnił najnowsze statystyki, zapowiadając zauważalną redukcję luki VAT. Jakie czynniki wpływają na ten wynik? Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, podkreśla, że nie tylko inicjatywy administracji i cyfryzacja wpływają na poprawę ściągalności podatków; kluczową rolę odgrywa również klimat gospodarczy. „Gdy pogarszają się warunki gospodarcze, ściągalność spada, a odwrotnie, w lepszych czasach się poprawia” – tłumaczył ekspert dla Interii Biznes. Zdjęcie

Andrzej Domański ujawnił nowe dane na temat luki VAT /Tomasz Jastrzebowski/REPORTER /Reporter

Andrzej Domański ujawnił nowe dane na temat luki w podatku VAT / Tomasz Jastrzębowski/REPORTER / Reporter Reklama

W ostatnich latach luka VAT stała się ważnym tematem w debacie publicznej dotyczącej finansów państwa. Choć dla wielu może wydawać się techniczna, jej implikacje są szeroko rozpowszechnione — wpływają na kondycję budżetu, możliwości inwestycyjne państwa i uczciwość transakcji gospodarczych. Temat ten powraca z odnowionym zainteresowaniem ze względu na niedawne ogłoszenie Andrzeja Domańskiego , a konkretnie dane udostępnione na platformie X.

Reklama

Andrzej Domański ujawnił dane o luce VAT

Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział znaczącą redukcję luki VAT na 2024 r. Według danych ministerstwa wskaźnik ten spadł z 13,5% w 2023 r. do 6,9% w 2024 r. Jest to pierwszy znaczący spadek od dłuższego czasu, co wskazuje, że środki wdrażane przez nowe kierownictwo Ministerstwa Finansów przynoszą pozytywne rezultaty. Jest to szczególnie istotne w kontekście zbliżającej się drugiej tury wyborów prezydenckich .

W pierwszym roku rządów już zahamowaliśmy wzrost luki VAT, który nastąpił za rządów PiS. Obserwujemy, wyciągamy wnioski i reagujemy ” – napisał minister Andrzej Domański na platformie X.

Minister finansów podkreślił, że ta zmiana trendu nie jest jedynie zbiegiem okoliczności, ale jest wynikiem strategicznej polityki fiskalnej i usprawnień w działaniu Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Ministerstwo analizuje dane , ocenia ryzyka i wdraża rozwiązania mające na celu dalsze zaostrzenie ram VAT. „ Kontynuujemy nasze wysiłki. To nie jest wniosek ” – dodał szef ministerstwa.

Minister Andrzej Domański wyraził również wdzięczność pracownikom KAS , uznając ich kluczową rolę w utrzymaniu stabilnych dochodów państwa. Ważne jest, aby uznać, że działania tej agencji, w tym analiza ryzyka podatkowego, kontrole krzyżowe i wykorzystanie narzędzi do monitorowania transakcji cyfrowych, są kluczowe w zwalczaniu nadużyć.

Zwiększać

Zmniejszenie luki VAT. Ekonomista PKO: „Taka jest natura gospodarki”

Piotr Bujak, główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w PKO Banku Polskim, przedstawił Interia Biznes spostrzeżenia dotyczące czynników, które mogły przyczynić się do tak znaczącej zmiany danych dotyczących luki VAT. Na uwagę zasługuje z pewnością trwająca digitalizacja systemu podatkowego. Ekspert zauważył, że poprawa ściągalności podatku VAT nie jest przypisywana pojedynczemu czynnikowi. „ Inicjatywy dotyczące digitalizacji systemu i automatyzacji konkretnych rozwiązań są niewątpliwie znaczące i prawdopodobnie przyczyniły się do tej poprawy” – wyjaśnił Piotr Bujak.

Niemniej jednak główny ekonomista PKO BP podkreślił dwa główne czynniki związane ze zmniejszeniem luki VAT. „Jednym z nich są działania podejmowane przez Ministerstwo Finansów i służby skarbowe rządu, które nie zawsze są represyjne. Często upraszczają procesy, ułatwiając życie przedsiębiorcom, a jednocześnie zwiększając ściągalność” – powiedział Piotr Bujak w swoim komentarzu dla Interii Biznes.

„Tak więc jednym aspektem są te środki administracyjne, a drugim ogólna poprawa warunków gospodarczych . Zwykle skutkuje to procyklicznym zwiększeniem ściągalności. Jest to nieodłączna natura funkcjonowania gospodarki i dyscypliny dotyczącej płatności podatkowych; w czasach recesji ściągalność spada, a odwrotnie, poprawia się w bardziej sprzyjających warunkach” – dodał ekspert.

Czym jest luka VAT i dlaczego jest ważna?

Luka VAT stanowi dysproporcję między teoretycznymi przychodami z VAT, które państwo powinno pobierać, a rzeczywistymi przychodami otrzymywanymi . Wynika ona z różnych czynników, w tym oszustw, unikania płacenia podatków , a także błędów w rozliczeniach i niewypłacalności firm. Poziom luki VAT jest krytycznym wskaźnikiem skuteczności administracji podatkowej i całego systemu podatkowego.

Zmniejszenie luki VAT oznacza nie tylko skuteczniejsze podejście do walki z oszustwami, ale także zwiększenie dochodów budżetowych bez konieczności podnoszenia podatków. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę obecne wysokie wydatki publiczne i wyzwania finansowe, przed którymi stoi naród.

Agata Jaroszewska

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Wojska USA w Polsce. Dowódca wskazuje priorytety we wzajemnej współpracy INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *