Koniec z fałszywymi uśmiechami. AI pozna uczucia człowieka

Zespół z Penn State zabrał się już za trenowanie modelu AI w zakresie wykrywania zarówno fałszywych,

Zespół z Penn State rozpoczął prace nad treningiem modelu AI do identyfikacji zarówno fałszywych, jak i autentycznych emocji.

Foto: Adobe Stock

Michał Duszczyk

Wyraz twarzy nie zawsze odzwierciedla rzeczywiste emocje. Ludzie potrafią uśmiechać się, nawet gdy czują smutek. To może być wyzwaniem dla maszyn opartych na technologii wizji komputerowej.

Jak odczytać emocje za pomocą czujników?

Dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez naukowców z Penn State University, AI będzie mogło łatwiej rozpoznawać prawdziwe emocje. Badacze skonstruowali mały, elastyczny czujnik, przypominający plaster, który potrafi z dokładnością wykrywać ukryte uczucia, nawet gdy nasza twarz nie zdradza prawdy. Serwis Interesting Engineering, który relacjonuje ten wynalazek, informuje, że przylepiany do skóry czujnik monitoruje szereg wskaźników fizjologicznych związanych z emocjami, takich jak temperatura skóry, wilgotność, tętno oraz poziom tlenu we krwi. Huanyu Cheng, kierujący badaniami, tłumaczy, że nowa technologia może być wykorzystana do lepszego wsparcia zdrowia psychicznego. W jego opinii, dane fizjologiczne, w połączeniu z informacjami o wyrazie twarzy, będą w stanie odróżnić emocje prawdziwe od udawanych.

Urządzenie wykonane jest z cienkich, elastycznych plastrów metali, takich jak złoto i platyna, ułożonych w faliste kształty (co umożliwia łatwe dopasowanie się do ruchów skóry). Niezależne zestawy czujników mogą jednocześnie mierzyć złożone sygnały, nie zakłócając się nawzajem. Zgromadzone dane są przesyłane bezprzewodowo do telefonu lub serwera w chmurze. W przyszłości to pozwoli pracownikom medycznym monitorować i analizować reakcje emocjonalne pacjentów w czasie rzeczywistym, przy zachowaniu anonimowości danych. Docelowo, taką kontrolą nastroju miałby zarządzać zaawansowany system AI. Zespół z Penn State już rozpoczął trening modelu AI do wykrywania zarówno fałszywych, jak i prawdziwych emocji. W jednym z testów, wolontariusze byli proszeni o imitowanie sześciu podstawowych wyrazów twarzy – radości, złości, strachu, zaskoczenia, obrzydzenia i smutku, podczas gdy czujnik monitorował ich parametry fizjologiczne. Model AI rozpoznał te odegrane emocje z dokładnością przekraczającą 96

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *