Polska nie jest liderem w dziedzinie IT, stwierdził wiceprezes Polskiej Akademii Nauk w EKG w Katowicach. – Istnienie kilku wyjątkowych ekspertów IT zatrudnionych przez globalne korporacje nie oznacza, że jesteśmy generalnie silni w tej dziedzinie, ocenił prof. Dariusz Jemielniak. Podczas dyskusji ocenił, co Polacy zazwyczaj robią, gdy mają do wydania zbędny milion złotych.
/ Marek Lasyk / Reporter
Prof. Dariusz Jemielniak wziął udział w panelu „Kompetencje cyfrowe” drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), który odbył się w Katowicach.
Polska nie jest liderem w IT? Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk: Rodzynki nie oznaczają przeciętności
W tym kontekście wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Dariusz Jemielniak, zauważył, że Polska nie jest liderem w dziedzinie IT . – Obecność kilku outsiderów nie świadczy o tym, że jesteśmy przeciętnie silni – stwierdził. Zasugerował, że aby poprawić tę sytuację, „niezbędna jest zmiana nastawienia”.
Reklama
Były minister cyfryzacji Michał Boni z Uniwersytetu SWPS podkreślił również, że choć poszczególne przypadki wyróżniają się umiejętnościami informatycznymi i cyfrowymi, a w dużych firmach mamy wyjątkowych specjalistów IT , to ogólne kompetencje cyfrowe społeczeństwa pozostają przeciętne.
Boni dodał, że biorąc pod uwagę potencjał studentów, strategia identyfikacji i pielęgnowania talentów jest niewystarczająca . – Musimy postawić fundamentalne pytanie: na czym powinni się skupić rozwijający się utalentowani i specjaliści w sektorze cyfrowym? Ponieważ podstawowe umiejętności – baza – są raczej słabe, zwłaszcza w Unii Europejskiej – ocenił były minister ds. cyfryzacji.
Z kolei prof. Szymon Ogonowski z Politechniki Śląskiej podkreślił znaczenie oddolnych wysiłków w rozwijaniu umiejętności cyfrowych i konieczność przezwyciężenia strachu przed matematyką . – Panuje powszechne przekonanie, które wynika z nauczania matematyki, logiki i rozumowania – i to może być dość zniechęcające – zauważył. Podkreślił konieczność ciągłego uczenia się, samodoskonalenia umiejętności i krytycznego myślenia – które są kluczowe nie tylko dla , ale także dla wspierania szerszego rozwoju umiejętności społeczeństwa.
Wiceprezes PAN: W Polsce nie ma tradycji inwestowania w startupy
Podczas dyskusji wiceprezes Polskiej Akademii Nauk zadał pytanie, co Polacy zazwyczaj robią, gdy mają dodatkowy milion złotych . Uważa, że decydują się na zakup mieszkania , co jest w Polsce podejściem konwencjonalnym. – Nie ma tradycji inwestowania w startupy – ocenił.
Ponadto prof. Jemielniak zauważył, że jest to również powiązane z funkcjonowaniem instytucji rządowych i praktykami inwestycyjnymi, gdzie „dominuje nastawienie kontroli i nieufności”. – Prawidłowe zarządzanie dokumentami jest priorytetem w stosunku do wspierania innowacji – powiedział.
Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk zwrócił uwagę, że np. w PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) czy NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) szanse na pozyskanie dofinansowania dla projektów wysokiego ryzyka są niewielkie . Zaznaczył, że czasami trzeba wydać miliard, z czego połowa może pójść na marne, ale dopiero wtedy polskie startupy będą mogły konkurować na globalnym rynku .
Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk wspomniał ponadto, że nadal spotyka się ze scenariuszami, w których działania mające na celu podniesienie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży wiążą się z zakupem urządzeń, takich jak laptopy czy drukarki 3D (nie zawsze z niezbędnymi wkładami – dodał). Twierdził jednak, że należy podjąć odwrotne podejście, a mianowicie inwestować w oprogramowanie , takie jak cyfrowe platformy edukacyjne – najlepiej te rozwijane w Polsce.
Trzydniowy 17. Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) odbywa się obecnie w Katowicach, rozpoczął się w środę. Tematem tegorocznego wydarzenia jest „Razem dla Bezpiecznej Przyszłości”, skupiając się na bezpieczeństwie i transformacji.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News